Por Starozagorski Kamush – smaczna odmiana o bardzo długich łodygach

Por Starozagorski – Kamush to odmiana o bardzo długiej łodydze rzekomej. Dzięki zachęcającemu wyglądowi i walorom smakowym jest ceniona zarówno przez plantatorów, jak i przez konsumentów.

Opis

Odmiana ta ma krótki okres wegetacji, dzięki czemu nadaje się do zbioru dosyć szybko. Oprócz tego cechuje się dużą siłą wzrostu. Zaleca się ją zatem uprawiać na zbiór przeprowadzany albo późnym latem, albo jesienny (w okresie od września do października). Jak już wspomniano, Starozagorski – Kamush wytwarza dorodne łodygi rzekome o zielonych liściach, mogące osiągać nawet do pół metra długości. Ich średnica wynosi przy tym ok. 2,5–3,0 cm.

Uprawa

W uprawie tej odmiany trzeba pamiętać o przestrzeganiu terminów siewu. W tunelu nasiona wysiewamy na przełomie lutego i marca, na rozsadniku – na przełomie marca i kwietnia, natomiast wprost do gruntu – na przełomie kwietnia i maja, gdy miną już przymrozki. Pamiętajmy, że w dwóch pierwszych wypadkach należy przesadzić roślinę na pole również w okolicach drugiej połowy maja. Zbioru możemy się z kolei spodziewać między lipcem a październikiem.

Właściwości

Por Starozagorski – Kamush nie radzi sobie zbyt dobrze z niskimi temperaturami. Mimo to  obifte zbiory najwyższej jakości osiąga się po wysianiu nasion tej odmiany wprost do gruntu. Dzięki temu, że plon ma dobrą strukturę, można go przeznaczyć do wielu zastosowań – zarówno na rynek warzyw świeżych, jak i na potrzeby przetwórstwa, np. na susz lub mrożone mieszanki warzywne.

Wartość odżywcza

Por należy do roślin niepozornych, tymczasem okazuje się pełen witamin i substancji mineralnych. Zdecydowanie najwięcej ma w sobie witaminy C. Poza tym zawiera witaminy z grupy B, prowitaminę A, żelazo, magnez i wapń. Warto też wiedzieć, że Starozagorski – Kamush jest szczególnie bogaty w potas.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki