Sadzenie i rozsada pora - praktyczne informacje
Wybierz najlepszą odmianę pora dla siebie!
Zobacz także
Por jest coraz częściej uprawiany w Polsce, co wynika z jego nowych, różnorodnych zastosowań. Dawniej w naszym kraju traktowano go wyłącznie jako przyprawę. Obecnie przeznacza się go do suszu czy mrożonek, stanowi też składnik surówek i wielu potraw. Mając do dyspozycji dużą liczbę odmian o różnym okresie wegetacji, możemy go uprawiać w kilku terminach (uprawa wczesna, letnia lub poplonowa). Warto przeznaczyć część grządki w ogrodzie na pory, zawierają one bowiem dużo witaminy C, sole potasu, wapnia, magnezu i żelaza oraz mniejsze ilości prowitaminy A i witamin z grupy B.
Odmiany letnie
Odmiany letnie (wczesne, średnio wczesne, średnio późne) mogą być przeznaczane na zbiór pęczkowy, do sprzedaży konsumpcyjnej latem i jesienią oraz do przemysłu – na susz czy do mrożonek. Charakteryzują się krótszym okresem wegetacyjnym, jaśniejszą i dłuższą łodygą rzekomą, mają też delikatniejszy smak. Możemy je przechowywać w chłodnej piwnicy w wilgotnym piasku przez kilka tygodni.
Polecane odmiany pora do uprawy, dostępne w sprzedaży, to: Bulgaarse Reuzen, Titus, Elefant (średnio późna), Juhas, Albos (średnio wczesna), Starozagórski Kamush (wczesna), z czego tylko Bulgaarse Reuzen i Juhas obecnie widnieją w krajowym rejestrze.
Odmiany zimowe
Odmiany zimowe (późne) pora cechują się wysoką odpornością na mróz i z tego powodu mogą zimować w polu, nieosłonięte lub okryte folią. Mają dłuższy okres wegetacyjny, ciemniejszą i krótszą łodygę rzekomą oraz są ostrzejsze w smaku. Po przezimowaniu znacznie przyspieszony jest przyrost ich masy. Polecane do uprawy i dostępne w sprzedaży są m.in. Arkansas, Carentan i Bartek, z czego jedynie ta ostatnia odmiana obecnie znajduje się w krajowym rejestrze.
W krajowym rejestrze COBORU znajdują się takie odmiany jak: Baca, Bartek, Blauwgroene Herfst, Blauwgroene Winter, Bombardier, Bulgaarse Reuzen, Flips, Herfstreuzen 2, Janosik, Juhas, Orbital oraz Paraizade.
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa
Bibliografia:
Kołota E., Adamczewska-Sowińska K., „Na różne pory” [w:] „Działkowiec”, nr 3/2010 r., s. 52.
Kołota E., Orłowski M., Biesiada A., „Warzywnictwo”, UWP, Wrocław 2007 r., s. 324–328.
Legańska Z., Balcerzak J., „Warzywnictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r., s. 217–218.
Sikora E., „Ogród warzywny przy domu”, wyd. Hortpress, Warszawa 2011 r., s. 109.
Zobacz także
-
-
3809 , 0 , 0 , 0 Por Elefant – średnio wczesna odmiana o wielorakim zastosowaniu
-
-