Sposoby sadzenia kapusty oraz jej wymagania glebowe

Sadzenie kapusty Sadzenie kapusty

Kapusta nie tylko doskonale sprawdza się w kuchni, m.in. jako składnik gołąbków, bigosu czy kapuśniaku, lecz także ma wiele właściwości zdrowotnych. By wielkość plonu nas zadowalała przez cały rok, musimy jej poświęcić niemałą część naszego ogrodu. Kapusta bez względu na formę (świeża, kwaszona) jest wartościowym warzywem bogatym w witaminy C, E, K, z grupy B i prowitaminę A. Ponadto zawiera fitoncydy, które nadają jej właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Na dużą skalę uprawia się u nas pochodzące od kapusty dzikiej: kapusty głowiastą białą, czerwoną i włoską oraz brukselską. Poniżej opisujemy najważniejsze zagadnienia związane z sadzeniem kapusty.

Wymagania uprawowe

Kapusta najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe, próchnicznej o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH=6,5–7,5). Jeśli chcemy uprawiać wczesne odmiany, najlepsze będą gleby lżejsze i łatwo nagrzewające się. Dobrze jest, by gleba była w roku poprzednim nawieziona obornikiem lub dobrze rozłożonym kompostem. Kapusta ma stosunkowo duże wymagania wodne, zwłaszcza podczas zawiązywania głów, dlatego ważne jest odpowiednie nawodnienie uprawy. Ponadto preferuje stanowisko odchwaszczone, nasłonecznione i takie, na którym przez kilka lat nie były uprawiane inne rośliny kapustne.

Sadzenie kapusty

Rozstawa

Kapustę możemy uprawiać z rozsady, którą sadzimy w pole lub w tunelu (w zależności od odmiany) po wytworzeniu 4 liści właściwych. Glebę, na której rośnie, podlewamy, aby ułatwić wyciągnięcie roślin bez ich uszkodzenia. Rozsadę sadzimy ręcznie lub mechanicznie, w zależności od powierzchni plantacji i naszych możliwości, co się przekłada na rozstawę. Wczesne odmiany sadzimy w rozstawie 40–50 x 40–50 cm, późniejsze 50–70 x 50–60 cm. Pamiętajmy, że im gęściej sadzimy kapustę, tym mniejsze będzie zawiązywać główki. Do sadzenia mechanicznego wielkość rozstawy przyjmujemy na podstawie rozstawy kół ciągnika. Ozdobne odmiany kapusty możemy sadzić gęściej, ponieważ zawiązują mniejsze głowy, z kolei kapustę brukselską sadzimy w takiej samej rozstawie, jak późne odmiany kapusty głowiastej.

Termin

Wczesne odmiany kapusty sadzimy w kwietniu, średnio późne – od końca kwietnia do połowy maja, a późne oraz kapustę brukselską – od połowy maja do połowy czerwca. Termin sadzenia musimy również dostosować do warunków klimatycznych i pogodowych. Sadzenie najlepiej przeprowadzać podczas wilgotnej, chłodniejszej pogody, a jeśli panuje ciągle ciepła, słoneczna, to warto rośliny po posadzeniu przez kilka dni zacienić. Musimy uchronić je przed szokiem termicznym. Pamiętajmy, że wolą niższe temperatury. Termin sadzenia odmian wczesnych musimy tak dobrać, by zdążyć ze zbiorem przed nadejściem upalnej, letniej pogody.

Szeroki wybór odmian nasion kapusty znajdziesz tutaj

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Dobrakowska-Kopecka Z., Doruchowski R.W., Gapiński M., „Warzywnictwo”, PWRiL, Warszawa 1999 r., s. 54–64.

Kołota E., Orłowski M., Biesiada A., „Warzywnictwo”, UWP, Wrocław 2007 r., s. 220–238.

Legańska Z., Balcerzak J., „Warzywnictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r., s. 79–90.

Narkiewicz M., „Kapusta piękna jak kwiat” [w:] „Kwietnik”, nr 11/2009 r., s. 46.

Sawicki K., „Wczesne kapusty na działce” [w:] „Działkowiec”, nr 2/2009 r., s. 49.

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki