Uprawa kapusty głowiastej białej, czerwonej i włoskiej

Uprawa kapusty Kapusta na polu

Kapusta głowiasta biała (Brassica oleracea L. var. capitata L. f. alba) i czerwona (Brassica oleracea L. var. capitata L. f. rubra), jak również kapusta włoska (Brassica oleracea L. var. sabauda L.) pochodzą od kapusty dzikiej (Brassica oleracea L. var. silvestris L.). Są one trzema z wielu odmian botanicznych kapusty warzywnej. Do Europy zostały prawdopodobnie sprowadzone przez Celtów. W Polsce uprawa na szeroką skalę rozpoczęła się w XVII w. Największe znaczenie gospodarcze ma kapusta głowiasta biała. Uprawia się ją głównie ze względów spożywczych, ma ona również właściwości lecznicze. W Polsce najpopularniejsza jest uprawa polowa.

Opis botaniczny

Kapusta głowiasta biała i czerwona oraz kapusta włoska są dwuletnie. W pierwszym roku wytwarzają skrócony pąk z zewnętrznymi liśćmi, tzw. głowę, stanowiącą część użytkową. Skrócony pęd zwany jest głąbem. W drugim roku, po 4 tygodniach chłodów 1–3°C, wytwarzają rozgałęzione pędy kwiatostanowe osiągające wysokość do 1,5 m, kwitnące i owocujące. Owocem jest łuszczyna, która ma małe, okrągłe, ciemne nasiona. W 1 g może znajdować się od 300 do 350 sztuk. Nasiona zdolność kiełkowania utrzymują do 5 lat. System korzeniowy kapust dorasta do 1,5 m głębokości.

Kapusta głowiasta biała tworzy zielone liście, głowiasta czerwona natomiast ze względu na barwniki (antocyjany) ciemnoczerwone, fioletowe lub fioletowozielone. U obu odmian botanicznych blaszki liściowe pokryte są woskowym nalotem. Liście kapusty włoskiej są zielone i pomarszczone. Posiadają wzdęcia pęcherzykowate, wypukłe ku górnej stronie liścia.

Zarówno kapusta głowiasta czerwona, jak i włoska tworzą mniejszą głowę od kapusty głowiastej białej. Głowa kapusty włoskiej ponadto jest lżejsza, luźniejsza i bardziej miękka.

Wartość odżywcza i gospodarcza

Kapusty mają wysoką wartość biologiczną i odżywczą. Najbardziej wartościowa jest kapusta włoska. Ze wszystkich kapust ma najwięcej białka, tłuszczów, błonnika oraz witamin C i B1. Wszystkie kapusty bogate są w sole mineralne, takie jak potas, magnez, żelazo i wapń. Zawierają również wszystkie aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kapusta głowiasta biała ma najwięcej prowitaminy A.

Kapusta stanowi również surowiec leczniczy. Zawiera fitoncydy, które są bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a sok z liści pomaga w leczeniu wrzodów żołądka. Kapusta głowiasta czerwona dodatkowo ma właściwości antyoksydacyjne (przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników i niszczy je) dzięki antocyjanom.

Kapusta ma bardzo duże znaczenie gospodarcze. Polska znajduje się w czołówce producentów światowych, w Europie jest na drugim miejscu (rocznie ok. 1,2 mld t główek). Kapusta to najczęściej uprawiane warzywo polowe w Polsce – na ponad 24,7 tys. ha, co stanowi 14% upraw warzywnych, włączając uprawy w ogrodach przydomowych. Największe obszary upraw znajdują się w centralnej Polsce, ponad 7 tys. ha. Kapustę można również uprawiać pod osłonami.

Największy odsetek upraw kapustnych stanowi kapusta głowiasta biała. Kapusta włoska, mimo dużych wartości odżywczych i walorów dekoracyjnych, jest rzadko uprawiana w Polsce, a szkoda.

Odmiany

Poszczególne odmiany kapusty mają różne zabarwienie, kształt, grubość nalotu woskowego, wielkość głowy czy wysokość głąba. Różnią się także plennością, wczesnością i wartością przechowalniczą. Ważną cechą jest brak skłonności do gromadzenia szkodliwych azotanów. Dodatkowo odmiany kapusty włoskiej rozróżnia się ze względu na pomarszczenie liści. Coraz częściej uprawia się mieszańce heterozyjne.

czytaj dalej...

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki