Choroby i szkodniki poziomek - przegląd, objawy i zwalczanie

Większość chorób i szkodników, na które narażone są truskawki, może zaatakować także poziomki. W przypadku wystąpienia niechcianych lokatorów, zagnieżdżają się w glebie, działając destrukcyjnie na korzenie, a także na pędach, kwiatach czy owocach. Jeśli chodzi o choroby, to porażają najczęściej liście i owoce. Jak przeprowadzić prawidłową diagnozę i zwalczyć problem lub, jeszcze lepiej, jak mu skutecznie zapobiec?

Szkodniki

Roztocz truskawkowy – w pierwszej fazie obecność tego szkodnika objawia się żółknięciem i słabym rozwojem liści. Z czasem stają się pomarszczone, a ich brzegi (a z często nawet całe liście) zasychają. Prowadzi to przede wszystkim do zmniejszenia plonów, ale także, wraz z rozwojem choroby, rośnie tendencja do drobnienia owoców i ich słabszego dojrzewania. Najgorszą konsekwencją szkodliwego działania roztocza jest zamieranie roślin.

Dorosły osobnik roztocza jest maleńki, bo długość jego ciała wynosi 1/4mm w przypadku samic, natomiast osobniki męskie są jeszcze mniejsze. Trudno je zauważyć nie tylko z uwagi na wielkość, ale także fakt, że gnieżdżą się w młodych, jeszcze zwiniętych liściach, wysysając z nich soki.

PRZECIWDZIAŁANIE: aby pozbyć się szkodnika, konieczne będzie zastosowanie oprysków – przed okresem kwitnienia i po zbiorach. Kiedy zbierzemy już ostatnie owoce, wykonujemy pierwszy zabieg, następnie liście kosimy i usuwamy, by po tygodniu wykonać dugi oprysk.

Kwieciak malinowiec – niech nie zmyli nas nazwa, gdyż szkodnik ten atakuje nie tylko maliny, ale także jeżyny, truskawki i nasze poziomki. Poraża liście i pąki, ale na szczęście łatwo go to zdradza. Jeśli zauważymy naruszone szypułki pąków lub dziurki w liściach, znak to, że mamy do czynienia właśnie z tym osobnikiem.

Być może uda nam się wypatrzeć nie tylko szkody, ale i samego osobnika, gdyż jest zdecydowanie większy od roztocza – liczy 4mm i ma postać małego, czarnego chrząszcza.

PRZECIWDZIAŁANIE: idealnym momentem na wykonanie oprysku jest czas, kiedy osobniki się aktywizują, a więc wraz z wystąpieniem objawów, sięgamy po środki ochrony roślin. W zależności od rozpowszechnienia kwieciaka, konieczne może się okazać powtórzenie oprysku po nieco ponad tygodniu.

Choroby

Szara pleśń truskawki – najczęściej występująca i również najgroźniejsza choroba truskawki i poziomki. Może zaatakować prawie całą naziemną część krzaczka – przede wszystkim pąki, kwiaty, a później także owoce. Jej rozwojowi sprzyja ciepło i wilgoć. Objawia się wysychaniem i opadaniem kwiatów i pąków, a na skutek jej rozwoju, owoce pokrywa brunatnawa plama, która następnie przybiera postać charakterystycznej, szarawej pleśni.

PRZECIWDZIAŁANIE: jest to choroba wywoływana przez grzyby gnieżdżących się głównie na chwastach, więc w ramach zabiegów profilaktycznych, warto przeprowadzać systematyczne odchwaszczenie, natomiast w czasie kwitnienia dodatkowo wykonujemy oprysk – pierwszy raz na początku kwietnia i dwukrotnie po upływie odpowiednio jednego i dwóch tygodni.

Mączniak prawdziwy truskawki – choroba poraża liście, które w miarę jej rozwoju, pokrywają się białawym, mącznym nalotem – raczej po ich spodniej stronie, ale czasem także wierzchniej. Następnie liście zwijają się, stopniowo wysychają i pokrywają się brązowymi plamami. Zaatakowane zostać mogą także owoce, które na skutek choroby zasychają.

PRZECIWDZIAŁANIE: stosowanie raz w tygodniu oprysków w okresie czasu od połowy czerwca do połowy września.

Werticylioza truskawki – także atakuje liście i, hamując ich rozwój, jednocześnie doprowadza do zamierania. Proces ten objawia się zmianą barwy z zielonej na czerwoną, a następnie brunatno-brązową. Choroba rozprzestrzenia się porażając starsze, usytuowane na zewnątrz krzaczka liście, by następnie przemieszczać się do jego wnętrza.

PRZECIWDZIAŁANIE: szybka reakcja – natychmiastowe usunięcie z plantacji porażonych roślin, by powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby na inne okazy.

Bibliografia:

Sadownictwo, podręcznik dla uczniów techników ogrodniczych, ss. 531-537.

E. Żurawicz, Truskawka i poziomka, ss. 167-191.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki