Jakie sadzonki poziomek wybrać? Odpowiadamy!

Poziomki Uprawa poziomek

Poziomkę uznaje się za wytworniejszą krewniaczkę truskawki. Ponieważ cena za kilogram wydawanych przez nią owoców potrafi być wysoka, ludzie kupują poziomki rzadziej niż inne owoce. Z tego powodu praktycznie w ogóle nie uprawia się tej rośliny na skalę przemysłową. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się nią amatorsko. Tym bardziej, że nie tylko owoce, lecz także liście poziomki mają wiele właściwości leczniczych, a nawet – kosmetycznych.

Zwróćmy też uwagę na to, że poziomki dzieli się na odmiany rozłogowe i bezrozłogowe. W ogrodnictwie poleca się przede wszystkim te drugie, ponieważ o wiele lepiej się krzewią, wydają większe owoce, a ich karpy szybciej i silniej się rozrastają. Starajmy się zatem poszukać dla siebie odpowiedniej sadzonki poziomki bezrozłogowej.


JAKIE SADZONKI KUPIĆ?


Sadzonki poziomki można tak naprawdę przygotować samemu z nasion – albo kupionych w sklepie, albo samodzielnie zebranych z dojrzałych owoców. Jeśli jednak nie mamy czasu na dodatkowe zabiegi, zainwestujmy w sadzonki, które są łatwo dostępne w renomowanych centrach ogrodniczych – wiele z nich prowadzi także wygodną sprzedaż internetową.
Bardzo ważne jest, by przed zakupem sadzonek sprawdzić, czy plantacje szkółkarskie (w tym mateczne) zostały założone na gruncie wolnym od nicieni oraz raka ziemniaczanego. Dobrze też zorientować się, czy dostawca sadzonek jest wpisany do rejestru producentów i posiada indywidualny numer wpisu.

A na co zwrócić uwagę przede wszystkim? Na to, czy sadzonka poziomki ma co najmniej jeden pęd o długości minimum 20 cm i średnicy u nasady równej 4 mm, czy pąki nasadowe są dobrze wykształcone oraz czy korzenie przerastają całą objętość ziemi w pojemniku, w którym ją kupujemy.


JAKOŚĆ SADZONEK


Sadzonki poziomki powinny posiadać wygląd właściwy dla danego gatunku i odmiany. Poza tym nie mogą być w żaden sposób uszkodzone, ponieważ wszelkie urazy mogą negatywnie wpływać na ich jakość. Ponadto sprawdźmy, czy na sadzonkach nie widać objawów występowania chorób, czy też bytności szkodników. Nie zapominajmy także o ocenie stanu korzeni – powinny one być zdrowe i silne. O ich dobrym stanie świadczy jasny kolor i elastyczność. Z kolei gdy sadzonka ma korzenie ciemnobrązowe i sztywne, to najpewniej jest chora albo przemarznięta.


KIEDY SADZIĆ SADZONKI?


Zaleca się, by sadzonki poziomek sadzić w gruncie najpóźniej do połowy maja. Termin ten zagwarantuje nam, że rośliny szybko się rozrosną i wydadzą pierwsze owoce w sierpniu i wrześniu. Co więcej, poziomki powtarzają owocowanie aż do pojawienia się pierwszych poważnych przymrozków.

Na marginesie warto dodać, że rośliny otrzymywane z nasion wysiewanych na przełomie lutego i marca zaczynają owocować nieco wcześniej – na przełomie czerwca i lipca.


JAK SADZIĆ SADZONKI?


Sadzonki poziomek powinny zostać posadzone w ziemi wcześniej nawiezionej obornikiem. Dlatego też już jesienią należy na każdy metr kwadratowy grządki nawieźć 5-kilogramową dawkę obornika (lub ewentualnie kompostu).

Warto zauważyć, że w uprawie poziomek bardzo dobrze sprawdza się sadzenie na czarnej tkaninie/folii, która zabezpiecza przed nadmiernym parowaniem wody i występowaniem chwastów, co przyspiesza wegetację roślin. Pamiętajmy też o odpowiednich odstępach między sadzonkami: w rzędach musi je dzielić ok. 20 cm, natomiast między rzędami przerwa powinna być trzy razy większa.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki