Truskawka Kent - kanadyjska odmiana ciesząca się dużą popularnością w Polsce

Truskawki Truskawki

Truskawka Kent jest wczesną odmianą pochodzenia kanadyjskiego, otrzymaną w 1981 r. dzięki skrzyżowaniu mieszańca Redgauntlet x Tioga z odmianą Raritan. Dzięki wysokiej plenności, smacznym, deserowym owocom i dużym zdolnościom adaptacyjnym Kent od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w polskich ogródkach działkowych i na plantacjach towarowych.

Roślina

Krzewy odmiany Kent to niezbyt zwarte rośliny o pokroju wzniesionym. Rosną średnio silnie i wytwarzają dużą liczbę rozłogów. Ich liście składają się z dużych, wydłużonych blaszek o intensywnie zielonej barwie i lekkim połysku. Liczne, rozgałęzione kwiatostany dorastają do poziomu liści. Roślina bardzo dobrze znosi mrozy, a jej kwiaty są odporne na wiosenne przymrozki.

Owoce

Kent plonuje bardzo obficie. Wydaje owoce średnie bądź duże, z tendencją do drobnienia pod koniec zbiorów. Truskawki mają sercowaty lub szerokostożkowaty kształt i bardzo błyszczącą, czerwoną skórkę. Pod kielichem występuje wypustka o nieco jaśniejszej barwie, dzięki czemu łatwo oddzielić go od owocu. Bardzo jędrny, czerwony miąższ truskawek Kent jest soczysty i smaczny. Owoce nadają się do zbioru w połowie czerwca i dobrze znoszą transport.

Wartość

Zaletą tej odmiany jest – obok mrozoodporności – duża tolerancja na mączniaka. Jej wrażliwość na choroby liści oraz szarą pleśń określa się jako średnią. Bardzo duże straty na plantacjach truskawek Kent wywołuje wertycylioza. Aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia, należy zakładać uprawy na podłożach wolnych od patogenów, korzystając przy tym wyłącznie z przebadanych, zdrowych sadzonek. Zakażeniom sprzyja ponadto zbytnie zagęszczenie krzewów, przenawożenie ich azotem i zachwaszczenie. Mimo wrażliwości na choroby systemu korzeniowego Kent doskonale sprawdza się w uprawie w przyspieszonej.

Autor: Małgorzata Długosz

Bibliografia:

  1. Bielenin A., Meszka B., Choroby krzewów owocowych, Plantpress, Kraków 2009, s. 15, 19, 22, 24, 35.
  2. Odmiany truskawki, red. K. Kupczak, Kraków 2013, s. 33.
  3. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 620.
  4. Sadownictwo, red. Z. Legańska, Warszawa 2002, s. 368.
  5. Truskawka i poziomka, red. E. Żurawicz, Warszawa 2005, s. 50-51.

TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]

[1/14] Czy to prawda, że truskawka powstała poprzez skrzyżowanie się dwóch odmian poziomek?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki