Wyjaśniamy zasady sadzenia truskawek. Zobacz sprawdzone rady!
Oprysk truskawek – konieczna interwencja przeciwko chorobom i szkodnikom
Zobacz także
Masz już dosyć szkodników lub chorób, które atakują twoją uprawę truskawek? Najwyższy czas wypowiedzieć wojnę natrętnym przybyszom! Poniżej przedstawiamy najczęstsze choroby, które porażają truskawki, szkodniki, które z upodobaniem żerują na roślinach oraz metody stosowania oprysków przeciwko nim.
Choroby
Szara pleśń
Objawy tej choroby występują głównie na kwiatach i owocach w postaci zgorzeli, nekroz i gnilnych plam, które następnie pokrywane są przez biały lub szary nalot grzybni. Szara pleśń powoduje duże spadki plonu, nawet o ponad 50 proc. Owoce również często gniją podczas transportu i przechowywania.
Odmiany mało podatne: Honeoye, Elsanta, Polka.
Opryski rozpoczynamy przed kwitnieniem roślin, wczesną wiosną, maksymalnie 3 razy w sezonie, co 7 dni – Polyversum WP lub lub co 7–10 dni, maksymalnie 7 razy w sezonie – Vaxiplant SL. Zalecane do oprysku podczas kwitnienia Signum 33 WG lub Switch 62,5 WG, ograniczają również występowanie antraknozy truskawki, z kolei środki tiuramowe (Pomarsol Forte 80 WG, Sadoplon 75 WP, Thiram Granuflo 80 WG) zwalczają także białą plamistość liści truskawki.
Podczas ochrony odmian powtarzających mogą być używane wyłącznie środki o krótkim okresie karencji (najlepiej Switch 62,5 WG lub Teldor 500 SC – 1 dzień). Ponadto większości preparatów należy używać maksymalnie 2 razy w sezonie. Zalecany jest przemienny oprysk, gdyż istnieje możliwość uodpornienia się grzyba na dane związki aktywne zawarte w fungicydach.
Zwykle wystarczają 3–4 zabiegi ochronne w sezonie dla odmian podatnych na szarą pleśń lub 1–2 dla odmian mniej podatnych. Po zbiorze owoców oprysk zalecany jest wyłącznie na silnie zagęszczonych plantacjach, zwłaszcza w wilgotne lata.
Mączniak prawdziwy
Najsilniej porażane przez tego grzyba są liście i zielone zawiązki owoców, chociaż mogą być infekowane wszystkie części nadziemne. Choroba objawia się w postaci białoszarego, mączystego nalotu, najczęściej na dolnej stronie liści, które następnie zwijają się ku górze.
Odmiany odporne: Kent, Kama, Onda, Filon, Senga Sengana.
Opryski stosujemy wyłącznie na plantacjach odmian podatnych, na których choroba występuje. Zalecane środki, które również zwalczają białą plamistość liści truskawki, to Polyversum WP, Domark 100 EC, Signum 33 WG oraz Zato 50 WG. Należy pamiętać, aby stosować je przemiennie nie częściej niż 2 razy w sezonie. Ponadto fungicyd Domark 100 EC stosujemy w temperaturze powyżej 12 st. C. Jeśli po zbiorze owoców zauważymy duże nasilenie choroby, możemy wykonać 1–2 opryski co 10–14 dni środkami Nimrod 250 EC, Domark 100 EC, Zato 50 WG lub Vaxiplant SL. Fungicydów używamy przemiennie, nie częściej niż 2 razy w sezonie.
Antraknoza truskawki (Czarna plamistość owoców truskawki)
Grzyb powodujący tę chorobę jest w Polsce organizmem kwarantannowym na plantacjach matecznych, co oznacza, że zwalczanie go jest konieczne. Objawy występują na wszystkich organach nadziemnych truskawki. Na owocach pojawiają się gnilne plamy, kwiaty ciemnieją, zasychają i zamierają, zaś na liściach widoczne są małe, okrągłe, brunatne lub czarne plamy na brzegach. Większość odmian na plantacjach matecznych wykazuje dużą podatność na antraknozę. Zwalczanie chemiczne rozpoczynamy na początku kwitnienia, wykonujemy wyłącznie 3 zabiegi w ciągu sezonu środkiem Switch 62,5 WG, co 10 dni.
czytaj dalej...TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]
Zobacz także
-
-
7763 , 0 , 0 , 0 Wszystko, co najważniejsze o pielęgnacji truskawek
-
17807 , 0 , 0 , 0 Wyjaśniamy zasady sadzenia truskawek. Zobacz sprawdzone rady!
-
7885 , 1 , 0 , 0 Truskawka ananasowa – odmiana z białymi owocami
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Sadownictwo
- Żurawina
- Agrest
- Aronia
- Śliwy
- Borówka amerykańska
- Brzoskwinie
- Choroby drzew i krzewów
- Cięcie drzew i krzewów
- Cytryniec chiński
- Czereśnie
- Grusze
- Jabłonie
- Jagoda kamczacka
- Jeżyna
- Kolcowój, jagody goji
- Leszczyna (Orzech laskowy)
- Maliny
- Morele
- Nawożenie drzew i krzewów
- Orzech włoski
- Pigwa
- Porzeczka
- Poziomki
- Rozmnażanie drzew i krzewów
- Sadownictwo
- Szkodniki drzew i krzewów
- Truskawki
- Wiśnie
- Winorośl