Pielęgnacja i wymagania winorośli. Jak osiągnąć wysoki plon w polskich warunkach? Oto nasze wskazówki!

Uprawa winorośli Winnica

Większość z nas zna i lubi smak wina. Aby jednak uzyskać ten ceniony na całym świecie trunek, potrzebne są dobrej jakości owoce – winogrona. A krzewy winorośli mają niemałe wymagania – w Polsce, również ze względu na niedogodny klimat, winnice zakładane są rzadko.

WYMAGANIA

Temperatura

Winorośl jest mało wytrzymałą na mrozy rośliną, uprawa jej w wielu częściach Polski może zakończyć się więc niepowodzeniem. Na szczęście powstają coraz bardziej odporne odmiany, które możemy sadzić w zachodniej i południowej części naszego kraju. W uprawie amatorskiej, przy odpowiedniej i starannej pielęgnacji, krzewy mogą nas obdarować pysznymi owocami nawet w centralnych lub północnych rejonach Polski. Nowe mieszańce winorośli mogą przetrwać mrozy dochodzące do -25, a nawet -30°C. Jednak większość odmian zniesie spadki temperatur od -19 do -25°C. Pomimo wysokiej odporności na mróz wielu odmian większość roślin słabo ścierpi wiosenne przymrozki, gdyż pąki przeżyją temperaturę do -4°C, a pędy zielne -1°C. Odmiany mieszańcowe mają ciekawą cechę, gdyż po zniszczeniu pąków głównych przez przymrozki, pędy zaczynają wyrastać z pąków zapasowych. Warunki termiczne polepszymy, sadząc winorośle na stokach o wystawie południowo-zachodniej. Na wzniesieniach mrozy są mniejsze, przymrozki wiosenne rzadziej występują, a promienie słoneczne padają bardziej prostopadle, co sprzyja lepszemu rozwojowi roślin oraz dojrzewaniu owoców.

Gleba

Odpowiednie do uprawy winorośli są gleby lekkie, piaszczysto-gliniaste lub nieco cięższe, gliniasto-piaszczyste. Nie sadzimy krzewów na glebach podmokłych lub zalewanych okresowo wodą, na których częściej dochodzi do porażeń grzybowych, ani na mocno zbrylonych utrudniających rozrost korzeni. Poziom wody gruntowej powinien utrzymywać się poniżej 1,5 m od powierzchni gleby. Najlepiej rośliny rosną na glebach o odczynie obojętnym lub zbliżonym do zasadowego (pH=6,8–7,2), choć odmiany mieszańcowe urosną nawet na glebach o niższym odczynie (pH=5,6–6,5).

Stanowisko

Winorośl preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i – co najważniejsze – osłonięte od wiatru. Silne wiatry mogą tylko zwiększać ryzyko wystąpień uszkodzeń powodowanych przez mrozy. Ważne jest, aby rośliny miały osłonę od strony północno-wschodniej. Nasłonecznienie jest równie istotne w uprawie winorośli co inne czynniki. Niestety, w wielu rejonach Polski jest za mało słońca we wrześniu i październiku, kiedy owoce dojrzewają.

czytaj dalej...

WINOGRONA NIE TYLKO NA WINO. PRZEKONAJ SIĘ, JAKIE JESZCZE MOGĄ MIEĆ ZASTOSOWANIE! [QUIZ]

[1/12] Jak nazywają się ususzone winogrona?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki