Sadzenie jagody kamczackiej jest proste! Przekonaj się!

Jagoda kamczacka Uprawa jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast.) to wyjątkowo odporny na mrozy krzew, będący odmianą wiciokrzewu sinego (rodzina przewiertniowatych). Przybył do nas z odległej Syberii i od niedawna zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem wśród rodzimych ogrodników. Swoje powodzenie zawdzięcza przede wszystkim niewygórowanym wymaganiom stanowiskowym i późniejszym ograniczonym zabiegom pielęgnacyjnym, które musimy wykonać.

Sadzenie jagody kamczackiej należy do zadań wyjątkowo prostych, dlatego namawiamy do wygospodarowania miejsca na kilka krzaczków owocowych, które odwdzięczą się plonem wspaniałych, soczystych owoców.

Charakterystyka

Jagoda kamczacka jest krzewem o zwartym pokroju, osiągającym wysokość do 2 m. Pędy są ciemnobrunatne, a kora na starszych z nich jest podłużnie marszczona. Liście są lancetowate, lekko zaostrzone, o długości ok. 5 cm. Na krótkiej szypułce znajdują się dwa zwisające białożółte, wonne kwiaty o długości ok. 1,5 cm.

Owoce dojrzewają od połowy maja do początków czerwca. Mają wydłużony, eliptyczny kształt. Osiągają długość ok. 2 cm i szerokość do 1 cm. Barwa owoców jest ciemnofioletowa, a wierzch pokryty jaśniejszym, niebieskim, woskowym nalotem. Z jednego krzewu można zebrać ich od 1 do 3 kg. Owoce jagody kamczackiej są cenione ze względu na słodko-kwaśny smak z charakterystyczną goryczką, a także dużą zawartość witamin C, pektyn, flawonoidów i antocyjanów. Dojrzałe owoce można jeść na surowo lub przetworzone w formie konfitur, dżemów i galaretek.

W ziołolecznictwie jagody suchodrzewu stosuje się na wrzody i liszaje, zaś naparem z nich można leczyć anginę, zapalenia dziąseł i nieżyty.

Stanowisko

Jagoda kamczacka nie ma dużych wymagań co do gleby i stanowiska. Najlepiej sadzić ją w miejscach nasłonecznionych. Rośnie nawet na mało żyznych glebach. Możemy ją również uprawiać w miejscach nieco bardziej suchych lub wilgotnych. Najlepiej, gdy gleba wzbogacona jest obornikiem lub ogrodowym kompostem.

Nie musimy zakwaszać podłoża, jak w przypadku borówki amerykańskiej, choć na glebach kwaśnych obficiej owocuje. Wiciokrzew doskonale nadaje się do małych ogrodów działkowych i przydomowych.

czytaj dalej...

Komentarzy (4)

  1. Tomasz

    Powiem wam, że mi zasmakowała ta jagoda. Czekam do maja na moją Czelabinkę. Czy Dlinnopłodna będzie dla niej dobrym zapylaczem?

  2. Farmer

    Nie wiem, czy owoce nie będą dojrzałe raczej na początku czerwca. Tak, jest to polecany zapylacz do Czelabinki.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki