Jak właściwie przycinać jagodę kamczacką? Podpowiadamy!

Jagoda kamczacka Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka (suchodrzew jadalny) to krzew dorastający do 2 m wysokości o kulistym i stosunkowo silnie zagęszczonym pokroju. Kwitnie dość wcześnie, bo na początku kwietnia, i po zapyleniu przez owady zawiązuje smaczne, początkowo zielone, wybarwiające się na fioletowo jagody. Aby krzew wydał obfity plon, wymaga prawidłowej pielęgnacji. Uformowane, dobrze przycięte rośliny lepiej rosną i owocują, a jagody mają wyższą jakość. Nieprzycięte krzewy, zagęszczone, są mocniej zacienione, co powoduje utratę walorów smakowych owoców – ich gorzknięcie.

Jagoda kamczacka nie wymaga silnych cięć. Pierwsze zabiegi rozpoczynamy dopiero po 5. roku od posadzenia. Młodsze rośliny nie muszą być przycinane (ewentualnie cięcia sanitarne). Cięcia starszych roślin prowadzimy od początku do połowy lata, po zbiorze owoców. Usuwamy wówczas słabe i wiotkie, suche lub uszkodzone pędy.

Zwykle wykonujemy cięcia prześwietlające polegające na usuwaniu ze środka najstarszych pędów, aby pobudzić wyrastanie nowych. Z pędów szkieletowych zaś wycinamy większość przyrostów bocznych (ich nadmiar). Ponadto ważne jest, by usuwać pędy nisko położone, opadające, kładące się na ziemi, ponieważ na nich zawiązuje się najmniej pąków. U dobrze przyjętych krzewów warto usuwać wierzchołki młodych pędów, co pozwoli na zwiększenie liczby pąków i polepszenie kwitnienia, a co za tym idzie – podniesienie wielkości plonu.

 

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Gruca Z., „Owocowe rarytasy”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2010 r., s. 42–44.

Kawecki Z., Łojko R., Pilarek B., „Mało znane rośliny sadownicze”, wyd. UWM, Olsztyn 2007 r., s. 194–197.

Wyrzykowska M., „Z dalekiej Kamczatki” [w:] „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, nr 44/2013 r., s. 25.

„Z myślą o owocach” [w:] „Kwietnik”, nr 2/2009 r., s. 42.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki