Choroby i szkodniki leszczyny. Prezentujemy skuteczne metody zwalczania

Dłużynka leszczynówka Słonik orzechowiec

Leszczyna, ceniona ze względu na smaczne i wartościowe owoce, jak każda roślina może być porażana przez choroby i szkodniki. Właściwa agrotechnika, ochrona i pielęgnacja pozwolą na uniknięcie lub ograniczenie występowania wielu z nich. Niestety na dzień dzisiejszy tylko w niektórych przypadkach dozwolone jest chemiczne zwalczanie, mało jest zarejestrowanych środków, co stanowi jeden z głównych czynników rezygnacji z uprawy orzecha laskowego.

Choroby

Monilioza leszczyny

Ta jedna z najgroźniejszych chorób leszczyny, powodowana przez grzyba Monilinia coryli, może doprowadzić do zniszczenia prawie 90% plonu. Objawy najczęściej widoczne są na okrywach owoców w postaci ciemnych plam, pod którymi tkanka lekko się zapada (nekrozy). W efekcie porażenia nasienie nie wykształca się, okrywy gniją, a następnie całe orzechy opadają z krzewu. Niestety na chwilę obecną nie ma żadnych zarejestrowanych środków do zwalczania moniliozy.

Mączniak prawdziwy leszczyny

Sprawcą tej choroby jest grzyb Phyllactinia corylea, który nie zagraża tak istotnie uprawom jak grzyb powodujący moniliozę. Opanowuje on liście, na których na spodniej stronie pojawia się biały, mączysty nalot, u starszych liści z kolei zaczyna on znikać, lecz te stają się suche i przedwcześnie opadają. Na grzybni (nalocie) widoczne są pomarańczowe punkciki – to owocniki grzyba. Zwykle zwalczanie nie jest wymaganie, tylko w przypadku silnego porażenia.

Szara pleśń leszczyny

Szarą pleśń powoduje powszechnie znany i występujący na wielu gatunkach grzyb Botrytis cinerea. Na zawiązkach i owocach możemy zaobserwować ciemnoszarą grzybnię z zarodnikami, a wraz z nią ciemnoszare punkty (sklerocja). W celu ochrony roślin przed tą chorobą zaleca się cięcia prześwietlające, zmniejszające zagęszczenie roślin, zmniejszenie nawożenia azotowego oraz usuwanie szkodników niszczących owoce.

Szkodniki

Słonkowiec orzechowiec, syn. słonik orzechowiec (Curculio nucum)

Szkodnik ten wyjada wnętrze orzechów, przez co szybko się przebarwiają. Po zakończeniu żerowania larw w owocu widoczny jest wydrążony otwór. Aby zwalczyć słonkowca, zaleca się głęboką uprawę gleby wokół roślin – szkodnik zimuje w glebie na głębokości ok. 25 cm. Zabiegi chemiczne możemy rozpocząć na przełomie maja i czerwca, w okresie żerowania chrząszczy, zalecane są Karate Zeon 050 CS oraz Calypso 480 SC (IPO). W celu lustracji żerowania szkodnika można otrząsać owady na ułożone pod rośliną płachty.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki