Dynie ozdobne – wyjątkowa dekoracja ogrodów i wnętrz

Dynie ozdobne Dynie ozdobne

Dynia pochodzi z terenów Ameryki Północnej, gdzie kilkaset lat temu uprawiana była przez rdzennych Indian. Jej pędy mogą osiągać nawet 3 m długości, tworzą duże liście i zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty, które do zawiązania owoców potrzebują zapylenia.

Dynią ozdobną zwiemy różne gatunki i odmiany dyni, których owoce nie są jadalne, lecz stanowią ciekawą ozdobę ogrodów i mieszkań. Ozdobne odmiany dyni pochodzą od gatunków: dynia zwyczajna (Cucurbita pepo), dynia olbrzymia (Cucurbita maxima), dynia piżmowa (Cucurbita moschata). Do zbioru dyni ozdobnej niektórzy zaliczają również tykwę (Lagenaria siceraria).

Wymagania klimatyczne i glebowe

Dynia kiełkować zaczyna już w 25–27°C, natomiast najlepiej rozwija się przy 20–25°C. Przy spadku temperatury do 13°C zostaje zahamowany wzrost, a przy 0°C roślina zamiera – jest to gatunek ciepłolubny. Ponadto bywa wrażliwa na susze, ma duże zapotrzebowanie na wodę – jej niedobór hamuje wzrost, a w najgorszym wypadku powoduje utratę owoców (choć dynia jest bardziej odporna na niedobór wody od ogórka). Dobrze rośnie na glebie średnio zwięzłej, przepuszczalnej, przewiewnej, żyznej i próchnicznej, o odczynie obojętnym (pH 6,0–7,0). Pomimo większych wymagań cieplnych dyni od ogórka uprawa tej pierwszej rzadziej nas zawodzi.

Stanowisko

Planując jej uprawę, wybierajmy stanowisko nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Chcąc jesienią cieszyć się ozdobnymi owocami, musimy w swym ogrodzie poświęcić jej niemało miejsca – jest to gatunek dość ekspansywny i wymaga szczególnej pielęgnacji. Doskonałym lokum będzie również słoneczna ściana domu, pergola, altana czy płot – niektóre odmiany wspaniale wspinają się po podporach, jednocześnie całkowicie okrywając je. Możemy wystawić ją również na balkonie i poprowadzić przy kratownicy. Dynie ozdobne najlepiej uprawiać na stanowisku po uprawie warzyw korzeniowych lub roślin bobowatych, gdyż pozostawiają po sobie dobrą glebę.

Odmiany

Autumn Wings

Bardzo atrakcyjna, ozdobna odmiana o pnącym lub płożącym pokroju. Różnego zabarwienia owoce przyjmują maczugowaty kształt z ciekawym, specyficznym żebrowaniem. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Cobra

Pnąca lub płożąca odmiana o zwykle zielonych owocach, które wyglądem przypominają kobrę. Do przechowywania nadają się te puste w środku (po stuknięciu wydadzą głuchy dźwięk).

Indy

Odmiana o stosunkowo długich pędach, dorastających nawet do 3 m długości. Tworzy efektowne, unikatowe, wielobarwne owoce.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki