Prezentujemy odmiany dyni – wybierz najlepszą dla siebie

Odmiany dyni Uprawa dyni

W Polsce uprawiane są dwa gatunki dyni: dynia olbrzymia i dynia zwyczajna. W innych krajach uprawia się również dynię piżmową (w naszym kraju bardzo rzadko). W Polsce prowadzi się także uprawę dyni figolistnej, która jest wykorzystywana jako podkładka do szczepień roślin z rodziny dyniowatych, w szczególności ogórka.

Od dawna chętnie spożywane były jedynie nasiona dyni. Obecnie wzrasta zainteresowanie samym owocem, który jest źródłem wielu składników odżywczych i mineralnych, takich jak karotenoidy, witaminy z grupy B, witamina C czy pektyny.

Dynia olbrzymia (Cucurbita maxima Duch.)

Dynia olbrzymia to roślina zielna, jednopienna rozdzielnopłciowa i jednoroczna, o płytkim i dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym. Charakteryzuje się silnym wzrostem, długimi pędami oraz dużym plonowaniem. Owoce zazwyczaj mają kulisty lub nieco spłaszczony kształt. Ze względu na stosunkowo dużą zawartość karotenu wykorzystywana jest w przemyśle przetwórczym, w szczególności do produkcji zupek i deserków dla dzieci. Owoce spożywane na świeżo dostarczają znaczną dawkę witaminy C. Nasiona są duże, barwy białej lub brunatnej. Ze względu na pokrój rośliny odmiany dzieli się na krzaczaste, półkrzaczaste i płożące. Odmiany krzaczaste charakteryzują się stosunkowo małą masą owoców, od 1 do 4 kg. Kwiaty żeńskie i męskie tej odmiany znajdują się blisko podstawy. Odmiany płożące osiągają masę owoców od 8 do nawet 30 kg.

Amazonka

Słabo rosnąca odmiana krzaczasta. Zdecydowanie zalecana do małych plantacji lub uprawy amatorskiej w ogródkach. Na jednej roślinie wyrasta od 3 do 6 kulistych, pomarańczowych owoców o masie 1–1,5 kg. Zawartość karotenu w 100 g świeżej masy wynosi 9–13 mg, a suchej masy 10–15%. Odmiana wykorzystywana w przemyśle przetwórczym.

Ambar

Odmiana charakteryzująca się bardzo dużą zawartością suchej masy, białka, witaminy C oraz β-karotenu. Ma małe gniazda nasienne, dzięki czemu owoce nie pękają podczas zbierania oraz doskonale nadają się do przechowywania. Owoce mają zieloną skórkę z jasnymi paskami. Nie kumuluje azotanów i metali ciężkich.

Bambino

Rośliny o pokroju płożącym. Odmiana średnio wczesna. Wytwarza kuliste, lekko spłaszczone, niekiedy wydłużone owoce o masie 5–8 kg. Owoce pokryte są pomarańczową lub ciemnopomarańczową skórką z jasną siateczką. Bogata w karoten, witaminę C i cukry. Wysoka zawartość suchej masy.

Justynka F1

Odmiana zawierająca bardzo dużo suchej masy. Wytwarza eliptyczne owoce o masie 3–3,5 kg. Bardzo plenna. Bardzo odżywcza, ma dużo witamin z grupy B, pektyn oraz karotenoidów. Doskonale się przechowuje.

Melonowa Żółta

Odmiana charakteryzująca się wysoką plennością. Średnio wczesna. Ma płożący pokrój z długimi pędami pokrytymi kłującymi włoskami. Zawiązuje bardzo duże, do 30 kg, kuliste lub nieco spłaszczone owoce. Skórka różowopomarańczowa lub żółtawa, pokryta jasną siateczką. Miąższ jest żółty, soczysty i zwarty. Owoce wytwarzają duże, białe nasiona.

Otylia F1

Odmiana silnie rosnąca o płożącym pokroju. Wytwarza duże owoce o masie od 10 do nawet 50 kg. Skórka jest barwy różowoszarej, miąższ pomarańczowy kryjący duże, białe nasiona. Dobrze się przechowuje. Nie kumuluje azotanów i metali ciężkich.

czytaj dalej...

Komentarzy (2)

  1. Wiola

    A kabaczek i cukinia to nie jedno i to samo, tylko inne nazwy?

  2. Farmer

    Nie. To nie są te same warzywa. Kabaczek posiada płożący pokrój, a cukinia krzaczasty.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki