Dynia makaronowa – interesujące warzywo o małych wymaganiach uprawowych

Dynie makaronowe Dynia makaronowa

Dynia makaronowa to odmiana dyni zwyczajnej, która zachwyca swoim prawdziwie smacznym miąższem o niezwykłej konsystencji – po ugotowaniu rozpada się on bowiem na włókna przypominające nitki makaronu. Tej właściwości warzywo to zawdzięcza zatem swoją nazwę (nawet po angielsku mówi się na nie vegetable spaghetti). Jest ono powszechnie uprawiane w Stanach Zjednoczonych, coraz częściej zaczyna też gościć na talerzach w krajach Europy Zachodniej. W Polsce, niestety, zdecydowanie przegrywa z cukinią i kabaczkiem.

Opis

Ta jednoroczna roślina wytwarza owalne owoce mające przeciętnie 30–40 cm długości i ważące od 1 do 3 kg. Na jednym okazie pojawi się ich do 10 sztuk. Ich miąższ może mieć barwę od kremowej po pomarańczową. Zupełnie tak samo jak twarda skórka, która dodatkowo może mieć jeszcze zielone paski. Ogólnie jest to roślina o pokroju krzaczastym, z płożącą się łodygą osiągającą nawet 5 m długości i dużymi sercowatymi liśćmi. Warto wspomnieć, że tworzy ona silnie rozgałęziony, ale za to płytki system korzeniowy.

Wymagania

Pośród wszystkich warzyw dyniowatych dynia makaronowa jawi się jako ta o  najmniejszych wymaganiach, szczególnie tych cieplnych. Minimalna temperatura potrzebna do prawidłowego wzrostu to tylko 8°C, zaś optymalna to ok. 25°C. Istotny jest fakt, że przy temperaturze ok. 25–27°C dynia ta będzie kiełkowała zdecydowanie najszybciej, choć zaznacza się, że już nawet przy 12°C kiełkowanie zacznie się po ok. 8 dniach.

Jeśli chodzi o glebę, to powinna być ona żyzna, próchnicza, przewiewna i przepuszczalna, o pH 6,0–7,0. Zauważa się jednak, że nada się także ziemia dosyć lekka, ale tylko przy odpowiednim nawożeniu i regularnym nawadnianiu (ze względu na płytki system korzeniowy). Poza tym roślina ta bardzo potrzebuje światła, dlatego też wymaga stanowisk nasłonecznionych, ale przy tym osłoniętych.

Gdy nie zapewnimy jej odpowiednio dużo wody i światła, to plon będzie widocznie mniejszy, a i same owoce zdrobnieją (choć będą miały wtedy więcej suchej masy i cukrów).

Zmianowanie

Jedynym niekorzystnym przedplonem dla dyni makaronowej są inne dyniowate i ona sama. Powinno się zatem odczekać ok. 4 lat, jeśli chciałoby się ją posadzić w tym samym miejscu. Dobrze natomiast sadzić przed nią rośliny okopowe, motylkowe czy zboża. Wiosną może ją poprzedzić uprawa szpinaku, rzodkiewki, sałaty lub kalarepy. Możliwa jest też hodowla współrzędna z kalafiorem.

Dynia makaronowa zawsze pozostawi po sobie odchwaszczoną glebę.

czytaj dalej...

Komentarzy (1)

  1. Lola

    A która odmiana lepsza - Pyza czy Makaronowa Warszawska?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki