Czy znasz fasolnika chińskiego? Przedstawiamy to ciekawe warzywo i opisujemy metody uprawy

Fasolnik chiński Uprawa fasolnika chińskiego

Fasolnik chiński to roślina praktycznie nieznana w Polsce. W Europie jego uprawy najprędzej znajdzie się we Francji czy Holandii. Największym powodzeniem cieszy się z kolei w Chinach, Tajlandii czy w amerykańskiej Kalifornii. Ciekawe jest to, że wbrew nazwie pochodzi on tak naprawdę z zachodniej Afryki, a w Chinach po prostu uległ rozpowszechnieniu. Często mówi się też na niego „warzywne spaghetti”, co wynika zapewne ze sposobu przyrządzania strąków, które – ze względu na ich dużą elastyczność – podczas gotowania się zwija, a nie kroi.

Opis

To jednoroczne pnącze można spotkać w dwóch formach – jako odmianę tyczną, która wymaga podpór, a jej pędy osiągają do 4 m długości, oraz jako karłową o krzaczastym pokroju z silnie rozgałęziającymi się pędami.

Owoce fasolnika przyjmą kształt cienkich strąków o średnicy 6–8 cm, które u odmian tycznych osiągną długość nawet do ok. 100 cm (!), a u karłowych – ok. 30 cm. Ich kolor może być różnoraki – od żółtych i zielonych po czerwone, czy wręcz purpurowe (wszystko będzie zależało od odmiany).

Wymagania

Fasolnik chiński ma spore wymagania cieplne i glebowe. Z racji tego, że jest to roślina klimatu suchego i ciepłego, to będzie potrzebowała bardzo dużo światła i źle zareaguje na niskie, a szczególnie ujemne, temperatury. Poradzi sobie za to z suszą i gorącem. Gleba z kolei musi być żyzna i bogata w składniki odżywcze, o obojętnym odczynie, najlepiej gliniasto-piaszczysta lub piaszczysta.

Zmianowanie

Bezpośrednio przed fasolnikiem można sadzić sałatę, zieloną cebulę lub wczesne warzywa kapustne, a także pomidory czy ogórki. Ogólnie przedplony mogą być takie same jak u fasoli.

Uprawa

Ponieważ roślina ta ma wymagania raczej nieprzystające do klimatu, jaki panuje w Polsce, najbezpieczniej jest uprawiać ją w szklarniach lub pod folią. W wypadku siewu bezpośredniego sadzenie należy rozpocząć na początku maja, zaś przy zastosowaniu rozsady w drugiej dekadzie kwietnia przygotowuje się ją pod osłonami, a następnie – w trzeciej dekadzie maja – przesadza się ją do tunelu. Należy przy tym uważać, ponieważ bardzo łatwo można uszkodzić system korzeniowy.

Rozstawa, którą powinno się zastosować, musi mieć wymiary 80 × 40 cm lub 80 × 70, gdy ma się do czynienia z odmianą silnie rosnącą.

czytaj dalej...

Komentarzy (2)

  1. harcerz

    Jak szybko kiełkują nasiona? Czy nie można przyjąć mniejszej rozstawy?

    • opal

      zaczną wschodzić po kilku dniach ( u mnie wyszły po 5 dniach). można przyjąc mniejsza rozstawę, np. 60 x 30-40cm

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki