Bakłażan Rotonda Bianca Sfumata di Rosa – odmiana zwana oberżyną białą

Bakłażan Rotonda Bianca Sfumata di Rosa często nazywany jest oberżyną białą, a to dlatego, że jego skórka nie ubarwia się w całości na fioletowo, tylko ma jaśniejsze prześwity. Niezwykły kolor w połączeniu z ciekawym, okrągłym kształtem sprawia, że tę włoską odmianę uznaje się powszechnie za niezwykle oryginalną i wartościową.

Opis

Owoce Rotonda Bianca Sfumata di Rosa są bez wątpienia charakterystyczne. Wyróżniają się przede wszystkim regularnie kulistym kształtem oraz stosunkowo dużymi rozmiarami – przeciętny okaz osiąga średnicę od 11 do 15 cm. Druga specyficzna cecha opisywanej odmiany to wspomniany wcześniej kolor gładkiej i cienkiej skórki jej owoców. Początkowo biała, w miarę dojrzewania zmienia odcień na różowofioletowy, jednak w momencie osiągnięcia dojrzałości zbiorczej nie jest jednolicie wybarwiona, na jej powierzchni występuje bowiem atrakcyjny, marmurkowy deseń. Nie można też zapomnieć o niesamowitych walorach smakowych bakłażanów – ich miąższ, aromatyczny i słodki w smaku, cechuje się małą liczbą nasion oraz wyjątkową jędrnością. Z tych wszystkich powodów prezentowana odmiana należy do grupy najpopularniejszych i najwyżej cenionych na rynku oberżyn.

Uprawa

Wczesną wiosną należy wysiać nasiona bakłażana Rotonda Bianca Sfumata di Rosa do inspektu lub do skrzynek. Optymalna temperatura, w której rośliny będą najszybciej, kiełkować, wynosi od 20 do 25°C. Na ich wschody trzeba poczekać 10–20 dni. Następnie rozsadę przenosi się na miejsce docelowe. Stanowisko przygotowane pod sadzenie oberżyny powinno być słoneczne, a przy tym dobrze osłonięte od wiatru, z glebą o uregulowanych stosunkach wodnych. Pamiętajmy, aby odstępy między poszczególnymi roślinami wynosiły ok. 50 cm, natomiast między rzędami – 60-90 cm. Pierwszych plonów można się spodziewać po ok. 80 dniach od terminu siewu.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki