Jak i gdzie umieścić grzybnię mikoryzową w ogrodzie?

Grzyby Grzybnia w ogrodzie

Dlaczego by nie spróbować uprawy grzybów w ogrodzie? Oczywiście nie zastąpi to nam przyjemności czerpanej ze zbierania grzybów w lesie i obcowania z leśną przyrodą, ale pozwoli nam to chociaż na wprowadzenie odrobiny leśnego klimatu i możliwość szybkiego sięgnięcia po smakowite kapelusze.

Jak i gdzie umieścić grzybnię?

Na rynku grzybnie dostępne są w dwóch formach – sypkiej i płynnej żywej, a kupić je możemy w większości sklepów ogrodniczych, i tych stacjonarnych, i internetowych. Każda szczepionka dedykowana jest do pewnych grup roślin lub samych gatunków, dlatego przed kupnem przyjrzyjmy się jakie rośliny posiadamy w ogrodzie lub jakie chcemy w nim posadzić.

W lasach iglastych (zwykle z przewagą sosen) rosną borowiki szlachetne, borowiki sosnowe, maślaki zwyczajne, maślaki żółte i podgrzybki brunatne, zaś w liściastych borach (głównie dęby, brzozy, buki) spotkać możemy borowiki szlachetne, borowiki usiatkowane, koźlarze i podgrzybki zajączki. Powszechnie cenione za wyjątkowy smak pieprzniki jadalne – kurki, są wszędobylskie – wyrosną zarówno wśród drzew iglastych, jak i liściastych.

Wszystkie wyżej wymienione grzyby są jadalne, pamiętajmy jednak, że spacerując po lesie często natknąć się możemy na wiele gatunków niejadalnych lub trujących. I podobnie sprawa wygląda z zakupioną grzybnią mikoryzową – w naszym ogrodzie mogą pojawić się nie tylko jadalne i smaczne gatunki grzybów, ale te niebezpieczne – miejmy to na uwadze!

W celu wprowadzenia grzybni wykopujemy mały dołek – grzybnią płynną podlewamy młode korzenie, około 20 ml, na głębokość zależną od wieku rośliny i wielkości: ok. 10 cm u młodej rośliny, 10-20 cm drzewka i krzewy do 5 lat, 10-40 cm duże drzewa. Często u starszych roślin poleca się 2-3 miejsca aplikacji, a korzenie drzewek wyjętych z pojemnika z przeznaczeniem do sadzenia na miejscu stałym podlewamy w 2 miejscach na bryle korzeniowej. Po zakończeniu aplikacji dołek zakopujemy i obficie podlewamy aby grzybnia się przyjęła, w niektórych przypadkach dodatkowo miejsce osłaniamy liśćmi lub mchem.

Uwaga! Szczepienie mikoryzą wykonywać możemy od wiosny do jesieni, pieprznika jadalnego i trufli białej* od maja do sierpnia. Jeden zabieg da nam grzyby na wiele lat, pamiętajmy jednak, że mogą się one pojawić po bardzo długim czasie, nawet po kilku latach. Producenci nas zapewniają, że szybko możemy ujrzeć ich piękne kapelusze w ogrodzie, lecz nie mamy na to 100-procentowej gwarancji. Ponadto postępujmy zgodnie z zaleceniami podanymi na etykiecie produktu.

*Co ciekawe, kupić możemy grzybnie trufli białej i umieścić ją w ogrodzie pod młodymi drzewami – bukiem, grabem, dębem lub leszczyną.

Uprawiać możemy również inne grzyby saprofityczne, które jednak nie żyją w symbiozie z roślinami, a rozwijają się na ich martwych częściach, np. pniach i innej materii organicznej. Są to m.in. twardziaki – grzyby shiitake, boczniaki, pieczarki, zimówki i uszaki bzowe tzw. grzyby mung.

Korzyści płynące z wykorzystania grzybni mikoryzowej

Grzybnia mikoryzowa nie tylko daje nam sposobność cieszenia się grzybami w ogrodzie wprowadzającymi trochę leśnego elementu, ale stanowi doskonałe wsparcie dla roślin. Zaszczepione mikoryzą korzenie drzew i krzewów zyskują dodatkową powierzchnię pobierania wody i składników pokarmowych, przede wszystkim azotu, sodu, fosforu i potasu. Z kolei grzybnia czerpie z rośliny cukry i niektóre substancje organiczne potrzebne do rozwoju.

W zdecydowanej większości przypadków drzewa i krzewy zaszczepione mikoryzą bujniej się rozwijają, rzadziej chorują oraz są odporniejsze na niekorzystne warunki pogodowe niż te bez wsparcia ze strony grzyba. Bywa tak, że niektóre gatunki roślin bez mikoryzy nie potrafią samodzielnie żyć, są to przede wszystkim storczyki.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

  1. Bralewski T.W., Jarosz M. „Domowe grzyby po amatorsku” [w:] „Tygodnik Rolniczy” nr 1-2/2011, s. 50-51
  2. Dermek A. „Grzyby”, Sport i Turystyka, Warszawa 1981 r., s. 7-27
  3. Uklańska C.M. „Własne grzyby z ogrodu” [w:] „Mój Piękny Ogród” nr 1/2007, s. 46-49
  4. Warsiński P. (red.) „Atlas grzybów”, Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2007 r., s. 4-20
  5. Opis produktów producenta grzybni mikoryzowej – Mykoflor®

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki