Nasiona szpinaku - zbiór najważniejszych informacji

Uprawa szpinaku Siew szpinaku

Szpinak to jednoroczna roślina o szybkim tempie wzrostu. Jest niezwykle zdrowym warzywem o wysokiej zawartości witamin i składników odżywczych. Szczególnie zalecane jest włączenie go do diety przy różnych postaciach niedokrwistości, przy zaburzeniach czynności serca i kłopotach z trawieniem. O znaczeniu tego gatunku decyduje też możliwość uprawy niemal przez cały rok i jej łatwość, a także możliwość spożycia zarówno w stanie świeżym, jak i mrożonym czy zakonserwowanym.

W Polsce konsumpcja szpinaku jest niewielka, jesteśmy jednak jednym z największych jego eksporterów na rynki zagraniczne. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach szpinaku, przygotowując się do jego uprawy.

Wygląd nasion

Owocem szpinaku jest jednonasienny orzeszek. Posiada on twardą okrywę, która powstaje z okwiatu. Orzeszki mają szaro-brązowo-żółtą barwę. Mogą być okrągłe, jak u odmian letnich, lub kolczaste, jak u odmian zimowych. Zazwyczaj posiadają po 2-3 wyrostki.

Masa 1000 nasion

Masa 1000 nasion stewii wynosi 8-14 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 70-120 nasion.

Zdolność kiełkowania

Szpinak to roślina klimatu chłodnego, jego nasiona zaczynają kiełkować już z temperaturze 2-3o C, jednak optymalna temperatura dla wzrostu wynosi 15-18o C. Młode rośliny znoszą spadki temperatur do 6o C, można więc bezpiecznie siać go wczesną wiosną, nie obawiając się przymrozków. Lubi ciepło, ale nie toleruje zbyt wysokich temperatur. Wschody pojawiają się po 10-14 dniach od wysiewu nasion.

Kiedy siać nasiona?

Najpopularniejszym sposobem uprawy szpinaku jest siew bezpośrednio do gruntu. Może on być przeprowadzony wczesną wiosną, od końca marca do połowy kwietnia. Natomiast w uprawie poplonowej sieje się go w okresie od końca lipca do połowy sierpnia. Uprawa wiosenna jest trudniejsza, ponieważ istnieje ryzyko przedwczesnego wybijania roślin w pędy nasienne, zwłaszcza przy nieco opóźnionym siewie.

Możliwy jest również wysiew szpinaku do szklarni od końca stycznia do końca marca. To warzywo o krótkim okresie wegetacji, który wynosi ok. 50 dni. Szpinak jest roślina długiego dnia, co oznacza, że nie można uprawiać go latem, ponieważ temperatura powyżej 20o C w połączeniu z suszą sprawiają, że rośliny przedwcześnie wytwarzają pędy nasienne.

Jak siać nasiona?

W uprawie gruntowej nasiona powinny być wysiewane na głębokość 1,5-2 cm w rozstawie 20 x 30 cm. Aby uzyskać duże rozety, zaleca się gęstszy siew i 8-10-centymetrowe odstępy między roślinami. Zapobiega to rozwojowi chwastów. W uprawie szklarniowej zalecana jest odległość między rzędami wynosi 20-25 cm, a odległość w rządkach wynosi 3-5 cm.

Norma wysiewu szpinaku wynosi 2-4 g nasion na 1 m2, co w przeliczeniu wynosi 20-40 kg nasion na hektar. Zwiększenie normy wysiewu sprzyja zagęszczeniu roślin i sprawia, że mają wzniesiony pokrój, co ułatwia ich maszynowi zbiór, lecz jednocześnie prowadzi do zbyt wysokiego gromadzenia szkodliwych azotanów w liściach. Szpinak wymaga umiarkowanego i regularnego podlewania co 3-4 dni.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki