Jak prawidłowo uprawiać seler? Odpowiadamy!
Nasiona selera – jakie wybrać? Kiedy i jak siać, by zwiększyć plony?
Zobacz także
Do niedawna seler traktowany był jedynie jako warzywo przyprawowe i uprawiany na niedużej powierzchni. W ostatnich latach wzrasta jednak jego znaczenie gospodarcze, a co za tym idzie wzrasta powierzchnia jego uprawy.
W Polsce uprawa odmian naciowych jest mało upowszechniona, mimo że mają one większą wartość odżywczą, leczniczą i smakową niż odmiany korzeniowe. Seler jest rośliną dwuletnią, dopiero w drugim roku uprawy wytwarza pędy nasienne. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach selera, rozpoczynając jego uprawę.
Wygląd nasion
Owocem selera jest rozłupka, która po dojrzeniu rozpada się na dwie jednonasienne niełupki. Niełupki stanowiące materiał siewny są znacznie mniejsze i drobniejsze niż u marchwi czy pietruszki. Posiadają one po 5 żeberek i kanaliki wypełnione lotnym olejkiem.
Masa 1000 nasion
Masa 1000 nasion selera wynosi 0,3-0,5 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 2000-3000 nasion.
Zdolność kiełkowania
Okres kiełkowania nasion selera jest dość długi i wynosi 15-20 dni. Do wschodu nasion optymalna temperatura powinna wynosić 22-24o C, a po wzejściu siewek 14-18o C w dzień i 11-14o C w nocy. Zbyt niska temperatura, na poziomie 7-10o C, w pierwszych tygodniach wzrostu roślin sprzyja zakwitaniu roślin w pierwszym roku wegetacji i powoduje wyrastanie pośpiechów.
Kiedy i jak siać nasiona?
Seler korzeniowy i seler naciowy uprawia się z rozsady produkowanej w ogrzewanym pomieszczeniu, w szklarni lub inspekcie, co wynika z jego długiego okresu wegetacji i wrażliwości na chłody. Nasiona wysiewa się pod koniec lutego lub na początku marca do skrzynek wysiewnych. Po 4-5 tygodniach, gdy siewki wytworzą 2-3 liście właściwe, pikuje się je do inspektów w rozstawie 5 x 5-7 cm lub do doniczek torfowych, torfowo-ziemnych lub torfowo-celulozowych.
Możliwy jest również punktowy wysiew otoczkowanych nasion do wielokomórkowych tac wypełnionych torfem. Zaleca się zaprawienie na mokro nasion bardziej wrażliwych odmian. Moczenie ich przez 24 godziny w 0,25% roztworze Sadoplonu 75 w temperaturze 30o C zabezpiecza rośliny przed chorobami.
Czas produkcji rozsady wynosi ok. 10 tygodni. Kilka dni przed sadzeniem zaleca się zahartowanie roślin, ograniczając ich podlewanie i zwiększając wietrzenie. Sadzonki selera sadzi się na miejsce stałe 10-15 maja, gdy siewki wytworzą po 4-5 liści właściwych. Zdarza się, że siew opóźniany jest do połowy marca, wtedy rozsada wysadzana jest na początku czerwca.
Zarówno rozsadę selera naciowego, jak i korzeniowego należy sadzić do spulchnionej gleby w odstępach 30-40 cm w rzędzie i 40-50 cm między rzędami. Rośliny sadzi się na taką samą głębokość, na jaką rosły w inspekcie. Podczas sadzenia należy uważać, by korzenie selera nie były zawinięte, ponieważ wtedy rozsada może się nie przyjąć.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
82125 , 2 , 0 , 0 Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy - kiedy, termin i co oznaczają?
-
35108 , 3 , 0 , 0 Uprawa ogórka pod osłonami - to trzeba wiedzieć
-
105805 , 0 , 0 , 0 Sadzenie cebuli z dymki - o tym musisz pamiętać