Seler Denar – jedna z bardziej wartościowych odmian o dużych, smacznych zgrubieniach

Nie jest najbardziej popularną w Polsce odmianą, a szkoda, bo charakteryzuje się dużą uniwersalnością. W równym stopniu nadaje się do spożycia bezpośredniego i do przetworzenia. Ich miąższ nie ciemnieje, więc bardzo ładnie prezentuje się w słoikach po zamarynowaniu.

Opis

Seler Denar to jedna z bardziej wartościowych odmian selera korzeniowego. Wyróżnia się dużymi i bardzo smacznymi zgrubieniami, które mają regularny, kulisty kształt.

Jest to roślina bardzo plenna, o dość dobrej strukturze plonu, w którym zdarzają się jednak lekko zniekształcone egzemplarze. Mają chropowatą skórkę o ciemniejszych plamkach, w szarym lub szaro-białym kolorze.

Pod skórką znajduje się smaczny, biały miąższ, który nie wykazuje tendencji do ciemnienia, nawet po ugotowaniu lub przetworzeniu. Miąższ jest dość zwięzły, raczej nie wytwarza pustych przestrzeni i nie parcieje.          

Zastosowanie

Odmiana nie nadaje się do wysiewania bezpośrednio do gruntu. Należy stworzyć rozsady w pojemnikach a na miejsce przeznaczenia wysadzić je dopiero w połowie maja.

Seler Denar jest stosunkowo wczesny – zbiór rozpoczyna się już w sierpniu i trwa aż do października. Charakteryzuje się dużą odpornością na septoriozę, jedną z najczęstszych chorób, które są bardzo niebezpieczne na plantacjach selera.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki