Nasiona sałaty - charakterystyka dobrego materiału siewnego

Sadzonki sałaty Nasiona sałaty

Sałata posiada dużą wartość odżywczą, smakową i dietetyczną, szczególnie polecana jest jako składnik diety niskokalorycznej. Spożycie sałaty w Polsce znacznie wzrosło w ostatnich latach w związku z rozpowszechnieniem się wielu odmian sałaty kruchej, przystosowanej do uprawy w naszym klimacie.

Odmiany sałaty możemy podzielić na głowiaste, których liście są zwarte i tworzą główkę, oraz liściowe, które mają rozetę liści. Wybór nasion najróżniejszych odmian jest tak duży, że warto jak najszybciej rozpocząć jej uprawę w swoim ogrodzie. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach sałaty.

Wygląd nasion

Owocem sałaty jest podłużna, odwrotnie jajowata niełupka. Na jej szerszym końcu znajduje się puch kielichowy, stanowiący jednocześnie aparat lotny sałaty, który odpada przy czyszczeniu nasion. Są one bezbielmowe. W zależności od odmiany nasiona mogą był barwy białej, ciemnobrązowej, brązowoczarnej, żółtawej lub serbrnoszarej.   

Masa 1000 nasion

Masa 1000 nasion jest zależna od odmiany i wynosi 0,8-1,6 g. W 1 g materiału siewnego w zależności od odmiany znajduje się 600-1200 nasion.

Zdolność kiełkowania

Sałata kiełkuje epigeicznie, nadziemnie. Okres kiełkowania nasion sałaty waha się od 2 do 7 dni, w zależności od warunków pogodowych. Optymalna temperatura dla równomiernych wschodów wynosi 16-18o C. Przy temperaturze powyżej 18o C nasiona kiełkują dosyć słabo. W temperaturze ok. 12o C nasiona kiełkują normalnie, natomiast w temperaturze poniżej 4o C kiełkowanie nasion ustaje.

Kiedy siać nasiona?

Terminy siewu i sadzenia sałaty są uzależnione od odmiany i planowanego terminu zbioru. W uprawie gruntowej na zbiór letni od końca lutego do połowy marca możliwy jest siew wczesnych i średnio wczesnych odmian sałaty masłowej. Odmiany średnio późne sałaty masłowej siejemy od początku do końca kwietnia, odmiany późne – od drugiej połowy maja do początku czerwca, a niektóre nawet do początku lipca. W uprawie na zbiór jesienny nasiona sałaty masłowej siejemy w lipcu i sierpniu.

W uprawie gruntowej na zbiór letni nasiona odmian sałaty kruchej sieje się od połowy marca do połowy kwietnia, natomiast na zbiór jesienny nasiona sałaty kruchej wysiewa się od końca maja do połowy czerwca. Wysiew wcześniejszy o  dwa tygodnie jest możliwy na grządce przykrytej włókniną lub folią. Aby zapewnić sobie ciągłość zbiorów, nie należy wysiewać sałaty w regularnych odstępach czasowych, lecz w momencie, kiedy rośliny z poprzedniego siewu wypuszczą pierwsze liście.

Jak siać nasiona?

Uprawa sałaty możliwa jest poprzez wysiew bezpośredni w gruncie, wysiew w pojemnikach czy w inspekcie. Najczęstszym sposobem jest jednak uprawa sałaty z rozsady. Produkujemy ją latem, wysiewając nasiona na rozsadniku lub do skrzynek czy doniczek. W uprawie z rozsady nasiona można wysiewać do skrzynek i potem pikować lub od razu wysiać do wielodoniczek. Zalecana rozstawa odmian późnych sałaty wynosi 40 x 20 cm, sałaty kruchej – 40 x 30 cm, a sałaty rzymskiej i łodygowej 50 x 30 cm.

czytaj dalej...

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki