Kiedy siać i sadzić sałatę? Poznaj jej rodzaje, zdrowotne właściwości i zasady siewu

Sadzenie sałaty Sadzonki sałaty

Sałatę liściową i głowiastą mogą uprawiać nawet poczatkujący ogrodnicy, bo jest ona stosunkowo mało wymagającym warzywem, a jednocześnie mającym wiele cennych składników odżywczych potrzebnych do zbilansowanej diety.

Wybór sałat jest niezwykle duży – możemy uprawiać odmiany głowiaste, jak np. masłowa, batawia, krucha i lodowa, liściasta, długolistna (rzymska), dębolistna i formy o karbowanych liściach – warto wiec rozpocząć jej uprawę we własnym ogrodzie. Z artykułu dowiedzą się Państwo przede wszystkim, jak i kiedy siać sałatę.

Wymagania uprawowe

Ziemia pod wysiew powinna być dobrze wysuszona i zasobna w składniki pokarmowe, o pH 6-6,7. Sałata wytwarza sięgający głęboko system korzeniowy, dlatego może korzystać z większej ilości wody i nie potrzebuje częstego podlewania. W uprawie wiosennej lepiej rozwija się na słonecznych stanowiskach, w letniej – na stanowiskach chłodniejszych, bo w temperaturze powyżej 18o C kiełkuje dość słabo.

Sałata wczesna lubi nawożenie organiczne i ściółkowanie, np. białą folią, która polepsza warunki świetlne dla roślin. Niestety, sałaty są ulubionym przysmakiem ślimaków. Najbardziej zagrożone na wyjadanie przez nie są odmiany wczesne o miękkich liściach, np. sałata masłowa, mniej smakują im sałaty czerwonolistne.

Siew bezpośrednio do gruntu

Sałatę możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu. W uprawie poplonowej nasiona sałaty głowiastej wysiewamy wprost do ziemi do połowy lipca, w siewie rzędowym, w ilości 0,2-0,3 g/m2 i odległości rzędów 20-30 cm w uprawie sałaty masłowej oraz 0,15-0,2 g/m2 i odległości rzędów 40-50 cm w uprawie sałaty kruchej. Po wschodach, gdy każda roślina wytworzy po 3-4 liście, należy je przerwać, pozostawiając odmianę masłową w odległości co 20-25 cm, a kruchą – co 30-35 cm. 

Sałata krucha ma krótszy okres wegetacji od masłowej i stanowi jej uzupełnienie. Znacznie lepiej nadaje się też do transportu i przechowywania. Sałatę łodygową lub szparagową (tzw. głąbiki krakowskie) również najczęściej uprawia się z siewu nasion wprost do gruntu. Po upływie ok. 14 dni od posadzenia następuje już jej zbiór. Do konsumpcji można zrywać górne listki, jednak najważniejszy jest jej gruby, soczysty pęd.

czytaj dalej...

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki