Czas na siew sałaty! Przedstawiamy kilka istotnych porad

Uprawa sałaty Obfite podlewanie sałaty

Sałata to niskokaloryczne i bardzo zdrowe warzywo, szczególnie z uwagi na dużą zawartość wapnia i żelaza. Wyjątkowo polecana jest osobom na diecie oraz tym prowadzącym zdrowy tryb życia. Trudno wyobrazić sobie wiosenną sałatkę bez tego liściastego warzywa. Do wyboru mamy cztery odmiany : głowiastą (masłową lub kruchą), rzymską, rozetową i łodygową (szparagową). Sałatę najwygodniej jest mieć na wyciągnięcie ręki – w przydomowym ogródku.

Wymagania

Amatorsko sałatę można uprawiać na terenie całego kraju, gdyż nie jest nazbyt wymagającym warzywem, ale już uprawa towarowa, by była opłacalna, wymaga zapewnienia warunków lepszych niż tylko wystarczające.

Optymalna temperatura dla prawidłowego wzrostu i formowania główek sałaty to od 12 do 15°C. Jeśli chodzi o rodzaj gleby, to najlepiej rośnie na przepuszczalnych, żyznych i próchnicznych ziemiach gliniasto-piaszczystych. Pod uprawę późniejszych odmian dobrze sprawdzą się także gleby torfowe. W przypadku tych pierwszych, poziom pH powinien oscylować w granicach 6,5, a w przypadku drugich dobrze, by odczyn wynosił przynajmniej 5,5.

Jedyny czynnik, na który sałata jest bardziej wrażliwa, to zawartość wody w glebie. Jej ilość powinna być względnie stała i wynosić od 50 do 80%. Nadmiar wilgoci, której roślina nie toleruje, może prowadzić do gnicia główek lub rozet sałaty oraz wywoływać choroby, np. zgniliznę oparzeniową.

Kiedy siać?

Do wyboru mamy dwie metody uprawy:  z rozsady oraz wprost do gruntu. W zależności o tego, który sposób wybierzemy, inne będą terminy, gdyż przygotowanie rozsady trwa do nawet 50 dni. Pora siewu sałaty jest także uzależniona od konkretnej odmiany, ale ogólnie warzywo można uprawiać już od lutego aż do początku września, z zastrzeżeniem jednak, że temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

W warunkach naszego kraju na skalę towarową uprawiana jest sałata głowiasta. Termin siewu dla jej masłowej odmiany, to od końca lutego do połowy marca dla wczesnych, przez cały kwiecień dla średnio wczesnych oraz od początku czerwca do połowy lipca dla późnych. W przypadku odmiany kruchej, termin siewu zaczyna się w marcu i trwa do początku kwietnia oraz następnie od końca maja do początku lipca.

Jak siać?

Jeśli chodzi o wybór metody uprawy, to z rozsady uprawia się sałatę głowiastą i rzymską, natomiast dla liściowej zarezerwowany jest sposób wprost do gruntu.

By przygotować rozsadę, nasiona wysiewamy do skrzynek wypełnionych podłożem do siewu. Na 1 m2 potrzebujemy 1 g nasion, jeśli nie przewidujemy pikowania. W przeciwnym wypadku, wysiewamy od 3 do 4 g. Następnie przysypujemy przesianą ziemią i obficie podlewamy, najlepiej przez gęste sitko. Najbardziej optymalna temperatura, jaką musimy zapewnić rozsadzie, to 15° C, a z pewnością nie mniejsza niż 10°. Kiedy sałata wzejdzie, pikujemy ją do doniczek o średnicy 5 cm lub do skrzynek w rozstawie 5 cm na 5 cm.

Sadzenie rozsady sałat do gruntu – rozstawy:

  • Masłowa i rzymska – od 25 do 40 cm na od 20 do 30 cm
  • Sałata krucha – od 30 do 40 cm na od 30 do 40 cm

Siew wprost do gruntu

Ta metoda siewu zarezerwowana jest głównie dla sałaty liściowej, której nie uprawia się z rozsady. Dobierając odpowiednią odmianę, sałatę możemy wysiewać i zbierać przez cały rok. W okresie od lutego do kwietnia należy sięgnąć po odmiany wiosenne, którym niestraszne są niższe temperatury i wilgoć. Od maja do połowy lipca wysiewamy odporne na upały odmiany letnie, natomiast od połowy lipca do września uprawiamy odporne odmiany zimowe.

Niezależnie od pory, sałatę zawsze wysiewamy w płytkie rzędy wytyczone znacznikiem, umieszczając nasiona w odległościach co 3-5 cm i zachowując około 25 cm odległości między rowkami. Po przysypaniu ziemią i lekkim ugnieceniu, sałatę obficie podlewamy, najlepiej przy użyciu gęstego sitka.

Doskonałe nasiona sałaty kupisz w tym sklepie

Literatura:

Dobrakowska-Kopecka Z., Doruchowski R., Gapiński M., „Warzywnictwo. Podręcznik dla techników rolniczych”, PWRiL, Warszawa 1999 r., s. 164-167

Kołota E., Orłowski M.,  „Uprawa warzyw”, wyd. „Brasika”, Szczecin 1993 r., s. 91-95

Legańska Z., Balcerzak J., „Warzywnictwo. Podręcznik dla uczniów techników i policealnych szkół ogrodniczych”, wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r., s. 292-294

Meudec G., Page R., „ABC warzywnictwa krok po kroku” wyd. Delta, Warszawa 2010 r., s. 153-156

Skąpski H., Dąbrowska B., "Uprawa warzyw w polu", wyd. SGGW, Warszawa 1994 r., s. 276-280

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki