Kiedy siać rzodkiewkę? Podpowiadamy, co robić, by zapewnić sobie duże plony

Uprawa rzodkiewki Uprawa rzodkiewki

Nic nie smakuje lepiej niż warzywa zebrane z własnego ogródka. Smaki dzieciństwa są w zasięgu naszej ręki, wystarczy, że mamy własną grządkę i odrobinę wolnego czasu na przygotowanie ziemi i siew warzyw.

Nie ma nic prostszego niż uprawa rzodkiewki – ma duże nasiona, szybko wschodzi i jeszcze szybciej rośnie. Z uwagi na łatwość uprawy może być siana zarówno w przydomowych ogrodach i na działkach, jak i w pojemniku na tarasach czy balkonach. Rzodkiewka kojarzy się z wiosną, jednak można ją uprawiać przez cały sezon. W artykule podpowiadmy, jak i kiedy siać rzodkiewkę.

Wymagania uprawowe

Najlepsze do jej uprawy są gleby średnio zwięzłe, żyzne i umiarkowanie wilgotne, o pH 6-7,4. Na zbyt lekkich bardzo szybko zakwita, a na ciężkich tworzy niekształtne korzenie, które szybko stają się łykowate. Rzodkiewka potrzebuje sporo wody i słońca, nie może rosnąć w cieniu. Jej smak i wybarwienie zależą w dużej mierze od rodzaju gleby i warunków pogodowych. Kilka dni przed siewem trzeba przekopać ziemię możliwie jak najgłębiej, wzbogacić ją dużą dawką kompostu własnej produkcji, np. z dodatkiem wiórków rogowych, lub bogatego w próchnicę nawozu organicznego.

Należy pamiętać, że rzodkiewka ma tendencję do kumulowania azotanów, i zachować ostrożność przy stosowaniu nawozów sztucznych, szczególnie w formie saletrzanej. Najbezpieczniej jest stosować kompost i nawozy naturalne. Nie zaleca się wysiewania rzodkiewki na grządce po warzywach z rodziny kapustowatych, bo sprzyja to pojawianiu się szkodników i chorób.

Terminy siewu

Rzodkiewkę często sieje się z innymi warzywami w międzyrzędach, bo rośnie szybko i zrywa się ją zanim wyrosną pozostałe warzywa. Rzodkiewka ma bardzo krótki okres wegetacji – od siewu do zbioru mija zaledwie 25-50 dni. Nasiona można wysiewać przez cały sezon począwszy od wczesnej wiosny (koniec marca) aż do jesieni (początek września). Dobrze jest siać je małymi partiami co kilkanaście dni, tak by zapewnić sobie ciągłość zbiorów. Uprawa rzodkiewki najlepiej udaje się wiosną, bo minimalna temperatura kiełkowania nasion to zaledwie 4o C. Wtedy jednak okres kiełkowania przedłuża się nawet do 20 dni i plony są mniejsze.

Zazwyczaj sieje się ją jako przedplon przed innymi, sadzonymi później warzywami do rowków o głębokości 1 cm oddalonych od siebie ok. 3 cm. Wczesną rzodkiewkę – o okrągłych korzeniach i ciemnoczerwonej skórce lub podłużnych korzeniach i śnieżnobiałej skórce – wysiewamy bezpośrednio na grządce od końca marca. Optymalna temperatura kiełkowania wynosi powyżej 8o C, a temperatura wzrostu – 12-14o C. Wczesnymi odmianami są np. „Marabelle” lub „Cherry Belle HS”. Uprawiając rzodkiewkę pod włókniną, wysiew i zbiór można przyspieszyć nawet o dwa-trzy tygodnie.

czytaj dalej...

NIE LEKCEWAŻ RZODKIEWKI! POZNAJ NIETUZINKOWE FAKTY NA JEJ TEMAT [QUIZ]

[1/11] Gdzie obecnie można znaleźć dziko rosnącą rzodkiewkę?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki