Jakie nasiona nasturcji wybrać do siewu? Sprawdź!

Kwitnące nasturcje Nasturcje

Nasiona nasturcji (Tropaeolum) stanowią wyjątkowo wdzięczny materiał siewny, ponieważ bez problemów kiełkują nawet w niższych temperaturach. Ta łatwa w uprawie płożąca bądź pnąca roślina jednoroczna o jadalnych i bardzo dekoracyjnych kwiatach oraz liściach jest powszechnie znana i lubiana. Przekonaj się, ile wiesz o jej nasionach – zdradzamy, czym charakteryzują się nasiona nasturcji dobrej jakości, w jaki sposób je pozyskać, jak i kiedy je wysiać oraz ile kosztuje materiał siewny najpopularniejszych w Polsce odmian.

Polecane odmiany

Nasturcje kwitną od czerwca do października. Mniejsze odmiany dorastają średnio do 20-30 cm wysokości, pędy największych przedstawicieli rodzaju mogą z kolei osiągnąć nawet 2-3 m długości. Zarówno filigranowe, jak i duże rośliny są pełne wigoru i szybko zakrywają powierzchnię podłoża, płożąc się szeroko, lub wspinają się po dowolnych podpórkach. Najbardziej rozpowszechnioną odmianą jest żywotna nasturcja większa (T. majus) o okazałych, okrągłych liściach i kwiatach w odcieniach żółci, oranżu oraz czerwieni. Na polskim rynku dostępne są także jej odmiany karłowe w wersji z pojedynczymi i pełnymi kwiatami. Można spotkać ponadto okazy ubarwione nietypowo, m.in. nasturcję Alaska Salmon Orange o kwiatach łososiowych i bordowo-kremową niską odmianę Night & Day.

Charakterystyka nasion nasturcji

Owoce nasturcji mają postać rozłupni, w których znajdują się zazwyczaj po trzy nasiona – brązowoszare, jajowate łupki. Są duże i ciężkie, dlatego w 1 g mieści się ich od 5 do 16 sztuk. Owoce, tak jak i kwiaty oraz liście tego gatunku, są jadalne i bardzo wartościowe, ponieważ zawierają substancje o działaniu bakteriobójczym. Można zjadać je na surowo i marynować w occie – ich charakterystyczny, pikantny smak, podobny do chrzanu, doskonale podkreśla walory potraw mięsnych, kanapek i sałatek.

Uprawa nasturcji na nasiona

Na plantacjach nasiennych nasturcje sieje się bezpośrednio do gruntu pod koniec kwietnia lub na początku maja. Zalecana izolacja przestrzenna w uprawie tego gatunku wynosi 200 m. Rośliny potrzebują stanowisk w pełnym słońcu i głęboko uprawionych gleb wysokiej klasy, przepuszczalnych, nieprzesychających i żyznych. Jakość podłoża odgrywa najważniejszą rolę w pozyskiwaniu dorodnych nasion o wysokiej kiełkowalności, dlatego też na podstawie analizy chemicznej próbek gleby dobiera się optymalne dawki nawozów mineralnych: azotowych, fosforowych, potasowych i mikroskładników.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki