Cykoria endywia – kuzynka sałaty zyskuje nasze uznanie! Sprawdź, jak ją uprawiać

Cykoria endywia Cykoria endywia

Endywia (Cichorium endivia) to znana już w starożytnych krajach kuzynka sałaty, która w Polsce ze względu na wysokie walory smakowe i odżywcze z roku na roku zyskuje coraz większą popularność.

Charakterystyka

Endywia to jednoroczna roślina o słabym systemie korzeniowym, której część jadalną stanowią zebrane w rozetę liście. W obrębie gatunku wyróżniamy dwie odmiany botaniczne: endywię kędzierzawą (fryzyjską), która wytwarza postrzępione, kędzierzawe liście, oraz eskariolę o gładkich, czasem nieco wciętych liściach.

Wartość odżywcza i zdrowotna

To warzywo, choć jeszcze niedoceniane, ma wysokie walory smakowe i odżywcze. Liście zawierają glikozyd (laktucyna), który nadaje im lekko gorzki smak, przez co endywia ma również właściwości lecznicze – gorzki związek pobudza wydzielanie śliny i tym samym poprawia pracę układu trawiennego. Ponadto ze względu na zawartość inuliny i intybiny spożywanie jej wpływa pozytywnie na układ pokarmowy i układ sercowo-naczyniowy. Liście są bogatym źródłem witaminy C (40–50 mg/100 g świeżej masy), a także soli wapnia, żelaza, potasu, białek, cukrów, witamin z grupy B oraz prowitaminy A. Co ciekawe, posiadają większą ilość kwasu askorbinowego oraz soli mineralnych niż liście sałaty.

Wymagania uprawowe

Endywia najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, niezbyt zwięzłych, próchnicznych o odczynie obojętnym (pH 6,0–6,5). Preferuje stanowisko osłonięte i słoneczne – zacienienie powoduje tworzenie długich rozet z wydłużonymi liśćmi. Pomimo małych wymagań klimatycznych – zniesie nawet lekkie przymrozki – ma duże wymagania wodne – podobnie jak sałata. Niedobór wody powoduje obniżenie plonu i jego jakości, liście stają się bardzo gorzkie. Nadmiar wilgoci zaś sprzyja wystąpieniu porażeń chorobowych, w szczególności spowodowanych przez mokrą zgniliznę bakteryjną.

Uprawa

Endywię uprawiamy jako poplon po roślinach wcześnie schodzących z pola, takich jak kapusta wczesna, szpinak, kalafior, groch, ziemniak wczesny. Warzywo to możemy uprawiać zarówno z siewu, jak i z rozsady.

Uprawa z siewu

W trzeciej dekadzie czerwca lub na początku lipca przygotowujemy stanowisko do siewu, czyli wykonujemy płytkie rowki co 35–40 cm, w które wysiewamy nasiona, zasypujemy je ziemią i delikatnie ugniatamy. Po siewie musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, aby zachować odpowiednią wilgotność gleby. Nasiona zaczynają kiełkować już po 2–3 dniach od siewu. Po ok. 2 tyg. przerywamy rośliny, tak by między nimi pozostała odległość 25–30 cm.

czytaj dalej...

Komentarzy (2)

  1. jula

    A czy prędzej to nie kuzynka cykorii??

    • Magda

      To takze kuzynka cykorii. Wszystkie trzy rosliny nalezą do rodziny astrowatych, ale częściej, ze względu na wygląd endywii, określa się ją jako zamiennik sałaty. ;)

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki