Czy znasz fasolnika chińskiego? Przedstawiamy to ciekawe warzywo i opisujemy metody uprawy
Cykoria endywia – kuzynka sałaty zyskuje nasze uznanie! Sprawdź, jak ją uprawiać
Zobacz także
Endywia (Cichorium endivia) to znana już w starożytnych krajach kuzynka sałaty, która w Polsce ze względu na wysokie walory smakowe i odżywcze z roku na roku zyskuje coraz większą popularność.
Charakterystyka
Endywia to jednoroczna roślina o słabym systemie korzeniowym, której część jadalną stanowią zebrane w rozetę liście. W obrębie gatunku wyróżniamy dwie odmiany botaniczne: endywię kędzierzawą (fryzyjską), która wytwarza postrzępione, kędzierzawe liście, oraz eskariolę o gładkich, czasem nieco wciętych liściach.
Wartość odżywcza i zdrowotna
To warzywo, choć jeszcze niedoceniane, ma wysokie walory smakowe i odżywcze. Liście zawierają glikozyd (laktucyna), który nadaje im lekko gorzki smak, przez co endywia ma również właściwości lecznicze – gorzki związek pobudza wydzielanie śliny i tym samym poprawia pracę układu trawiennego. Ponadto ze względu na zawartość inuliny i intybiny spożywanie jej wpływa pozytywnie na układ pokarmowy i układ sercowo-naczyniowy. Liście są bogatym źródłem witaminy C (40–50 mg/100 g świeżej masy), a także soli wapnia, żelaza, potasu, białek, cukrów, witamin z grupy B oraz prowitaminy A. Co ciekawe, posiadają większą ilość kwasu askorbinowego oraz soli mineralnych niż liście sałaty.
Wymagania uprawowe
Endywia najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, niezbyt zwięzłych, próchnicznych o odczynie obojętnym (pH 6,0–6,5). Preferuje stanowisko osłonięte i słoneczne – zacienienie powoduje tworzenie długich rozet z wydłużonymi liśćmi. Pomimo małych wymagań klimatycznych – zniesie nawet lekkie przymrozki – ma duże wymagania wodne – podobnie jak sałata. Niedobór wody powoduje obniżenie plonu i jego jakości, liście stają się bardzo gorzkie. Nadmiar wilgoci zaś sprzyja wystąpieniu porażeń chorobowych, w szczególności spowodowanych przez mokrą zgniliznę bakteryjną.
Uprawa
Endywię uprawiamy jako poplon po roślinach wcześnie schodzących z pola, takich jak kapusta wczesna, szpinak, kalafior, groch, ziemniak wczesny. Warzywo to możemy uprawiać zarówno z siewu, jak i z rozsady.
Uprawa z siewu
W trzeciej dekadzie czerwca lub na początku lipca przygotowujemy stanowisko do siewu, czyli wykonujemy płytkie rowki co 35–40 cm, w które wysiewamy nasiona, zasypujemy je ziemią i delikatnie ugniatamy. Po siewie musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, aby zachować odpowiednią wilgotność gleby. Nasiona zaczynają kiełkować już po 2–3 dniach od siewu. Po ok. 2 tyg. przerywamy rośliny, tak by między nimi pozostała odległość 25–30 cm.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
5111 , 0 , 0 , 0 Szczaw zwyczajny - uprawa, właściwości i zastosowanie
-
29755 , 1 , 0 , 0 Sadzenie, rozsada i hartowanie pomidorów
-
9319 , 0 , 0 , 0 Rzodkiewka - uprawa, odmiany i wartość odżywcza
Komentarzy (2)
jula
Dodano: 2015-03-24 12:16:41A czy prędzej to nie kuzynka cykorii??
Magda
Dodano: 2015-03-24 12:27:19To takze kuzynka cykorii. Wszystkie trzy rosliny nalezą do rodziny astrowatych, ale częściej, ze względu na wygląd endywii, określa się ją jako zamiennik sałaty. ;)