Cykoria podróżnik - opis, występowanie, zastosowanie i zwalczanie

Cykoria podróżnik Cykoria podróżnik

Chociaż cykoria podróżnik najczęściej traktowana jest jako chwast, który uparcie pojawia się na pastwiskach i łąkach, znane jest jej wykorzystanie jako rośliny leczniczej. Znajduje zastosowanie również w kuchni, gdzie jest wartościową i zdrową podstawą sałatek oraz naprawdę smacznym dodatkiem do mięs. Staje się bardzo popularna na naszych stołach, dlatego coraz częściej pojawia się w przydomowych ogródkach, jako roślina uprawna.

Charakterystyka

Cykorię podróżnik łatwo rozpoznać po charakterystycznych, jasnoniebieskich kwiatach, których barwa może czasowo zmieniać się w niebiesko-fioletową. Koszyczki kwiatowe złożone są z cienkich, języczkowatych płatków o długości około 13 milimetrów. Na długiej do około 120 centymetrów, pustej łodydze znajduje się ich zazwyczaj kilka, osadzonych w kątach liści lub zakończających pęd. Zarówno łodyga jak i liście są pokryte szorstkimi, krótkimi włoskami. Listki łodygowe są niewielkie, wydłużone i lancetowate, obejmują łodygę sercowato. Zupełnie inaczej wyglądają liście dolne, które są zdecydowanie większe, pierzastodzielne i tworzą różyczkę u nasady łodygi.

Czas kwitnienia rośliny określa się od lipca do października. Kwiaty cykorii otwierają się tylko na pięć godzin dziennie – od 7 rano do południa. W tym czasie mogą być zapylane przez wszystkie owady. Przez cały okres wegetacyjny pojedyncza roślina wytwarza nawet kilkadziesiąt tysięcy niełupek, przez które się rozmnaża. Wschody są niezależne od temperatury i siewki pojawiają się zarówno wiosną i latem jak i tuż przed pierwszymi zimowymi przymrozkami. Jednak nie do końca wykształcona roślina nie przetrzymuje mrozów.

Występowanie

Roślina występuje w każdej części kraju, nawet w górach, gdzie pojawia się do poziomu regla dolnego. Preferuje gleby bogate w azot, ciężkie, powstałe na gliniastym podłożu. Nie lubi miejsc wilgotnych, osadzając się głównie tam, gdzie stanowisko jest suche i kamieniste. Najczęściej pojawia się na przydrożach i nieużytkach, ale możemy ją spotkać również na pastwiskach i łąkach, zajmuje trawniki i pobrzeża upraw różnego rodzaju.  

Szkodliwość

Nie opracowano oficjalnych progów szkodliwości. Nie zanotowano również przypadków, w których cykoria podróżnik zajęła całą uprawę, poważnie wpływając na obniżenie zbioru. Silnie rozprzestrzenia się głównie na nieużytkach, które potem trudno jest zagospodarować, ale pojawia się także na zaniedbanych użytkach zielonych. Jej udział w roślinach pastwiska nie jest pożądany, ponieważ dla zwierząt nie ma większej wartości, a ze względu na gorzki posmak jest przez nie niechętnie zjadana. Najwięcej szkody wyrządza pojawiając się dziko w warzywnych lub kawowych uprawach cykorii.

Zwalczanie

Nie zarejestrowano herbicydów, które miałyby działanie sprofilowane na zwalczanie cykorii podróżnika. W przypadku jej dużego zagęszczenia w uprawie bądź na pastwisku możemy użyć środków nieselektywch, to znaczy takich o dużym zakresie działania. Do herbicydów nieselektywch zaliczamy przede wszystkim środek Roundup, którym można wykonywać opryski zarówno w zbożach różnego rodzaju, jak i w rzepaku, kukurydzy i burakach. Drugi preparat tego rodzaju – Agrofarm Glyfosat - może być stosowany w każdym momencie, zarówno w czasie wzrostu roślin jak i po żniwach, z przeznaczeniem na kolejną uprawę. Substancją aktywną w obu preparatach jest glifosat – środek zabijający większość chwastów występujących w Polsce, który przyjmowany jest przez zielone części roślin, a przede wszystkim liście, dlatego jego zastosowanie przyniesie najwięcej efektów już po wschodzie.

Jeżeli nie chcemy sięgać po chemiczne sposoby zwalczania chwastów, możemy prowadzić naturalne działania zapobiegające. Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się cykorii w uprawach w znacznym stopniu, należy przestrzegać dwóch zasad. Najważniejsze jest zadbanie miedzy, pobliskich nieużytków, terenów zielonych i poboczy pól, na których roślina pojawia się najczęściej. Poza tym zajęte przez nią pastwisko czy łąkę należy kosić możliwie jak najczęściej, dzięki czemu nie dopuści się do takiego poziomu rozwoju roślin, w którym pojawiają się rozłupki. Pomoże to zapobiec rozprzestrzenieniu się rośliny. Jeżeli nie dopuścimy do rozsiania się rozłupek, cykoria nie powinna się już pojawić w kolejnym roku, ze względu na to, że zimują tylko nasiona, rośliny giną pod wpływem mrozu.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki