Gwiazdnica pospolita - niebezpieczna dla owiec, lubiana przez krowy i drób

Kwiaty gwiazdnicy pospolitej Kwiaty gwiazdnicy pospolitej

Gwiazdnica pospolita (Stellaria media) jest to wieloletnia roślina jara, która bez problemów może zimować. Ma małą wartość i może zagrażać zasiewom roślin na glebach bogatych w azot. Jest też uciążliwa na pastwiskach, które są intensywnie wypasane, może być niebezpieczna w szczególności dla owiec.

Cechy charakterystyczne

Gwiazdnica pospolita wytwarza cienki i wiązkowy system korzeniowy. Jej łodygi są zielone, rozgałęzione, jednoszeregowo owłosione oraz osiągają wysokość do 40 cm. U nasady mogą być brunatnoczerwono nabiegłe. Liście mają kształt jajowaty i są zaostrzone. Kwiatostanem jest dwuramienna wierzchotka, a kwiaty są umieszczone na szypułkach i zebrane na szczytach widlastych rozgałęzień. Są koloru białego i mogą kwitnąć cały rok, nawet podczas zimy. Owocem gwiazdnicy jest zwisająca na ogonku torebka, która ma jajowaty kształt. Nasiona są kuliste i ciemnobrązowe, bez połysku. Jedna roślina może wydać nawet kilka tysięcy nasion, które bardzo dobrze kiełkują z głębokości 2 cm. Wykazują one krótką żywotność w glebie oraz nie są uszkadzane podczas przechodzenia przez przewód pokarmowy zwierząt.

Rośliny gwiazdnicy pospolitej są bardzo miododajne i dobrze wpływają na mleczność krów. Zawierają saponiny, sole potasowe oraz witaminy A i C. W ich składzie znajduje się również olejek – pinit. Jest bardzo chętnie zjadana przez drób.

Szkodliwość

Gwiazdnica pospolita jest uciążliwym chwastem, który bardzo szybko się rozwija. W ciągu lata może wydać nawet 3 pokolenia. Podczas równoczesnego wschodzenia z rośliną uprawną może tworzyć luźne darnie, które zagłuszają młode rośliny uprawne.

Występowanie

Występuje na terenie całego kraju. Bardzo często spotyka się ją na glebach próchnicznych, bogatych w azot czy wilgotnych. W związku z tym jej występowanie w danym rejonie świadczy o dużej żyzności gleby. Może też pojawiać się na stanowiskach ruderalnych i segetalnych. Częsta w uprawach zbóż, okopowych i roślin krzyżowych. Można też zaobserwować ją na łąkach, w ogrodach, na miedzach i przydrożach.

Zwalczanie

Dbanie o czystość materiału siewnego jest podstawowym sposobem ograniczania występowania gwiazdnicy pospolitej na polach. Podczas jej zwalczania mechanicznego może dochodzić do wtórnego ukorzeniania się, ale wczesne podorywki i niszczenie za pomocą brony mogą ograniczać jej występowanie. W uprawach roślin okopowych należy wykonywać pielęgnację międzyrzędzi. Przy dużym występowaniu gwiazdnicy można stosować ochronę chemiczną.

Autor: mgr inż. Kinga Borek

Bibliografia:

  1. Grzegorczyk S., „Gwiazdnica pospolita”, (w:) „Rośliny zbiorowisk trawiastych”, WUWM, Olsztyn 2010 r., str. 104
  2. Hołubowicz-Kliza G., „Gwiazdnica pospolita”, (w:) „Rolniczy atlas chwastów”, IUNG-PIB, Puławy 2011 r., str. 128
  3. Paradowski A., „Gwiazdnica pospolita”, (w:) „Atlas chwastów”, Plantpress, Kraków 2013 r., str. 56

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki