Życica trwała - popularna trawa o dużej wartości pastewnej

Życica trwała Życica trwała

Życica trwała (Lolium perenne) jest gatunkiem wieloletniej trawy, luźnokępkowej, która występuje pospolicie w Polsce. Inaczej nazywa się ją rajgrasem angielskim. Uprawiana głównie na pastwiskach, ale w przypadku jej uprawy polowej może być użytkowana ponad 4 lata, jeżeli rośnie na dobrze dobranym stanowisku.     

Odmiany

W Krajowym Rejestrze COBORU jest wpisanych 80 odmian życicy trwałej, które mogą być różnie użytkowane. Znajdują się tam odmiany przeznaczone na użytki kośne, trawniki, pola golfowe i boiska sportowe. Poszczególne odmiany różnią się między sobą właściwościami biologicznymi i chemicznymi.

Cechy charakterystyczne

Życica trwała ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, którego korzenie mogą zagłębiać się w profil glebowy nawet do 150 cm. Jej blaszki liściowe osiągają długość od 8 do 30 cm, w początkowych fazach rozwoju są złożone wpół i gładkie lub nieco szorstkie, a od dolnej strony błyszczące. Życica wytwarza również pędy generatywne, które są wygięte u podstawy i mogą mieć długość 30–100 cm. Wraz z liczbą pokosów wysokość pędów, masa i powierzchnia liści ulegają zmniejszeniu.

Kwiatostanem życicy trwałej jest płaski lub łukowato wygięty kłos, który jest dwustronny i zawiera od 9 do 29 bezostnych kłosków. Kłoski są naprzemianlegle ułożone oraz lekko odstają, zawierają 8–10 kwiatów. Życica kwitnienie rozpoczyna w II dekadzie kwietnia i może kończyć nawet we wrześniu. Jej masa 1000 nasion jest uzależniona od odmiany i może wynosić od 1,3 do 4,2 g. Ziarniaki są bezostne, płaskie i mogą mieć kolor jasnobrunatny lub szary. Po dojrzeniu nasiona mogą łatwo się osypywać.

Skład mineralny życicy trwałej jest bardzo dobry, ponieważ ma ona bardzo wysoki poziom białka, kwasów tłuszczowych i węglowodanów oraz niewielką ilość lignin, celulozy i hemiceluloz. Nie kumuluje dużych ilości azotu azotanowego. Posiada w swoim składzie niewielkie ilości substancji antyżywieniowych, jednak nie zagrażają one zwierzętom.

Jest to gatunek trawy odznaczający się bardzo dużą strawnością, która jest chętnie zjadana przez zwierzęta. Szybko rozwija się po wysiewie i w trakcie wschodów oraz bardzo dobrze odrasta po defoliacji. Bardzo dobrze się krzewi, nawet w warunkach dużego udeptywania. Jest konkurencyjna względem innych roślin oraz odporna na wysokie zasolenie gleby. Ujemnie reaguje na obecność wolnego glinu w glebie.

Wymagania klimatyczne

Na wzrost i rozwój życicy trwałej najlepiej wpływa temperatura 13–18°C, ale jej rozwój przebiega prawidłowo również w nieco niższych temperaturach. Jednak jest to roślina, która wykazuje niską zimotrwałość i odporność na suszę. Źle znosi posuchy letnie oraz zacienianie, ponieważ ma duże wymagania świetlne. Jest też gatunkiem azotolubnym.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki