Strzęplica sina ozdobi każdą rabatę! Sprawdź, jak uprawiać tę zawsze zieloną trawę!

Strzęplica sina jest niską, pięknie ubarwioną trawą stanowisk suchych. W niektórych rejonach Polski występuje dość często, choć nie można jej spotkać na południowych krańcach kraju. W naturalnych warunkach strzęplica porasta murawy piaszczyskowe, suche łąki, pagórki i widne bory sosnowe, niemniej doskonale sprawdzi się także w naszych rabatach jako roślina okrywowa lub w aranżacjach kwietnych. Należy jednak pamiętać, że preferuje gleby lekkie, ubogie w składniki pokarmowe, przepuszczalne, piaszczyste oraz stanowiska słoneczne, suche i ciepłe.

Charakterystyka

Strzęplica sina (Koeleria glauca) należy do traw zbitokępkowych. Wytwarza delikatne i drobne pędy, które u nasady pokryte są zeschniętymi, kruchymi pochwami liściowymi, łatwo rozpadającymi się. Pędy generatywne są bulwkowato zgrubiałe u podstawy i niezbyt wysokie, osiągają do 70 cm. Źdźbła są sztywne, a cała roślina ma zielononiebieski odcień.

Kwiatostan ma postać klapowatej wiechy do 12 cm długości, ścieśnionej, o cylindrycznym kształcie. Siedzące kłoski są 2-, 3-kwiatowe, czasem osadzone na krótkich gałązkach. Plewy są nagie, krótsze od kłoska. Dolna plewka jest jednonerwowa, a górna ma od 3 do 5 nerwów. Z czasem wykształca się wąski i eliptyczny ziarniak, który ma bardzo krótką osadkę pokrytą delikatnymi włoskami. Strzęplica kwitnie od czerwca do lipca, a ziarniaki rozsiewane są przy udziale wiatru.

Wykorzystanie

Strzęplica sina nie jest zaliczana do traw pastewnych, jednakże na murawach kserotermicznych, czyli pokrywających nasłonecznione zbocza na suchym podłożu wapiennym, można prowadzić wypas. Na tych terenach kępki trawy są chętnie zjadane przez zwierzęta trawożerne. Ponadto na obszarach jej porastania strzęplica pełni istotną funkcję darniotwórczą, a dzięki długim rozłogom, które wykształca, zapobiega erozji.

Trawę można spotkać na piaszczystych nieużytkach, lasach i na wydmach śródlądowych, na których również jest rośliną przeciwerozyjną oraz należy do cennych przysmaków zajęcy i królików.

Zastosowanie w ogrodzie

Strzęplica sina jest efektowną trawą, która nie traci koloru przez cały rok i doskonale nadaje się do wysadzania na rabatach, w ogrodach skalnych, koło iglaków, w ogrodach żwirowych oraz na wrzosowiskach stepowych. Ładnie komponuje się z drzewami i krzewami iglastymi, lawendą, szałwią i rozchodnikiem. Jednocześnie nie należy do roślin wymagających, a pielęgnacja polega tylko na wiosennym podcinaniu.

Strzęplica sprawdzi się na obwódki, a przy gęstym sadzeniu może pełnić funkcję rośliny okrywowej. Można ją również uprawiać w pojemnikach na tarasach i balkonach, a ususzonymi kwiatostanami ozdobić suche bukiety.

Należy jednak pamiętać o upodobaniach trawy odnośnie stanowiska, ponieważ na glebach zasobnych w składniki pokarmowe staje się krótkowieczna ze względu na nadmierne kwitnienie, z kolei na podłożach wilgotnych jest bardziej zielona i wybujała.

 

 

Autor: Helena Kędra

Bibliografia:

Grabowska B., Kubala T., „Trawy, turzyce, sity, kosmatki”, wyd. Officina Botanica, Kraków 2009 r., s. 44.

Józwiak D. (red.), „Mój ogród: projekt kompozycja pielęgnacja poradnik dla ogrodnika – amatora”, wyd. Delta, Warszawa 1995 r., s. 112.

Kozłowski S. (red.), „Trawy. Właściwości, występowanie i wykorzystanie”, wyd. PWRiL, Poznań 2012 r., s. 220.

Leyhe U., „Trawy i paprocie”, wyd. Muza SA, Warszawa 2007 r., s. 31.

Noordhuis K., „Encyklopedyczny poradnik na cały rok”, Firma Księgarska Jacek Olesiejuk, Warszawa 2003 r., s. 404.

Zdjęcie:

Autor: Le.Loup.Gris; źródło: Wikipedia; licencja: CC BY-SA 3.0.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki