Czas na sorgo sudańskie – doskonałą trawę o zastosowaniu w przemyśle i gospodarce!

Sorgo sudańskie Uprawa sorga sudańskiego

Sorgo sudańskie (trawa sudańska) to jara trawa roczna, która należy do najstarszych roślin użytkowych. Pochodzi z Afryki, gdzie była uprawiana 2000 lat p.n.e. i do dziś jest tam jedną z ważniejszych roślin rolniczych. Z czasem sorgo rozpowszechniło się w cieplejszych krajach azjatyckich, a w czasie I wojny światowej zostało odkryte przez australijskich żołnierzy w Sudanie i stamtąd trafiło do uprawy, najpierw w Australii, a później w innych krajach Europy i obu Ameryk.

Międzynarodową popularność trawa ta zawdzięcza odporności na suszę, wysokim plonom ziarna i zielonki oraz wielorakiemu zastosowaniu w przemyśle. Oprócz tego nie ma specjalnych wymagań co do wilgotności podłoża. Najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i nasłonecznionych. Preferuje różne typy gleby: od gliniastych po piaszczyste, głębokie, przewiewne, ciepłe, o odczynie zasadowym lub obojętnym. W Polsce trawę sudańską wprowadzono do uprawy w okresie międzywojennym na terenach północno-wschodnich. Z biegiem lat roślina zaczynała występować pospolicie na całym terenie kraju, porastając niziny, niższe partie gór, lasy liściaste, w tym przede wszystkim lasy bukowe.

Charakterystyka

Sorgo sudańskie (Sorghum sudanense) należy do podgatunku traw prosowatych. Osiąga od 1,5 do 3 m wysokości. Łodygi są proste, wzniesione i sztywne. Zwykle jedna roślina wykształca od 3 do 5 silnie ulistnionych pędów, z czego pędy boczne wyrastają z dolnych węzłów. Liście są długie i płaskie, z widocznymi nerwami oraz otwartymi i nagimi pochwami liściowymi. Blaszka liściowa może mieć nawet 60 cm długości i 4 cm szerokości. Piramidalno-jajowata wiecha ma długość do 40 cm, a na niej parami osadzone są kłoski. Trawa sudańska ma krótki okres wegetacyjny, trwający ok. 100 dni. Między lipcem a sierpniem zakwita. Jest rośliną samopylną. W późniejszym czasie wykształcają się owoce, które mają postać dużych ziarniaków zrośniętych z plewką górną.

Zastosowanie w gospodarstwie i przemyśle

Trawa sudańska w większości miejsc na świecie jest uprawiana jako roślina paszowa, z której wytwarza się wartościową zielonkę i używa w gospodarstwach w stanie świeżym, suchym lub zakiszonym. Sorgo jest chętnie zjadane przez bydło, gdyż zawiera dużo cukrów. Ponadto daje obfite plony, a wysiane wczesną wiosną produkuje od 2 do 3 pokosów. W produkcji przemysłowej natomiast trawa służy do wytwarzania alkoholu i krochmalu.

W Polsce wykorzystanie sorga jest bardzo małe, choć co jakiś czas powracają dyskusje o możliwościach stosowania go jako paszy, alternatywnej trawy wobec kukurydzy lub na zielonkę jako mieszanka z kukurydzą w technologii mix cropping. Badania Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa wskazują, że jest to roślina, która wyjątkowo dobrze sprawdza się w warunkach polskich, a za jej uprawianiem przemawia także to, że jest odporna na suszę, długo pozostaje zielona, a pełnię rozwoju osiąga w upalne lata, gdy zawodna jest już uprawa kukurydzy. Sorgo najlepiej wysiewać po zbożach. Może być także uprawiane w ogrodach jako trawa ozdobna. Co ciekawe, w niektórych krajach Europy, podejmowane są próby wykorzystania sorga sudańskiego do produkcji biogazu.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki