Prosownica rozpierzchła – trawa porastająca lasy i kwaśne gleby

Prosownica rozpierzchła jest bardzo atrakcyjną ozdobą lasów liściastych i parków. Nie nadaje się jednak na roślinę uprawianą w ogródkach kwiatowych znajdujących się przy domach, ponieważ do rozwoju potrzebuje specyficznego mikroklimatu, jaki panuje w skupiskach drzewnych.

Charakterystyka

Prosownica rozpierzchła to trwała trawa typowa dla terenów zadrzewionych. Rośnie w luźnych kępach, w których znajdują się nieliczne pędy generatywne, osiągające nawet metr wysokości. Najczęściej jednak wzrost trawy waha się w przedziale od 60 do 100 centymetrów. Na jej gładkich źdźbłach, dzielonych na 3 do 5 międzywęźli znajdują się rzadkie liście. Blaszki liściowe są płaskie, wrzecionowate – najszersze są pośrodku długości, zwinięte w pączku. Ich średnia długość wynosi około 25 centymetrów. Są nagie, lekko połyskujące, tak jak otwarte pochwy liściowe.

Roślina zakwita na przełomie czerwca i lipca. Jej kwiatostanem jest długa, bardzo luźna wiecha, która najczęściej przegina się na szczycie. Delikatne gałązki kwiatu mają nieregularną linię, są falisto powyginane, znajdują się na nich nieliczne kłoski, które są pozbawione ości. Po przekwitnięciu rośliny kłoski nie odpadają, silniej przechylają wiechę, co jest bardzo charakterystyczną cechą prosownicy rozpierzchłej. Plewy otaczające owoc również są bezostne, nieco błoniaste. Ziarniak jest okrągły, otulony ściśle błyszczącymi plewkami, szarożółtymi lub brunatnymi, z których nie wypada. Trawa jest niezwykle wrażliwa na rozkład substancji organicznych w glebie. Rosnąc na nawożonym kompostem stanowisku może zacząć się wybarwiać i przybrać żółty lub żółtozielony kolor.

Występowanie

Jest to niezwykle pospolita trawa, pojawiająca się we wszystkich częściach Polski, włącznie z niższymi piętrami górskimi. Najczęściej można ją spotkać na polanach w lasach liściastych, zwłaszcza bukowych. Nie pojawia się na polach i plantacjach uprawnych, raczej nie można traktować jej jako chwastu. Nie bywa również uprawiana. Gleby, które wybiera prosownica rozpierzchła, są bardzo żyzne, mają duży poziom próchniczy. Rozwija się na stanowiskach o umiarkowanym stopniu wilgotności. Preferuje niski poziom kwasowości gleb – pH od 4,5 do 6, nie toleruje odczynu zasadowego lub neutralnego. W dużej mierze porasta lasy, głównie dlatego, że jest zdecydowanie cieniolubna. Chociaż do dużego rozwoju gatunek ten potrzebuje ciepła, to nie będzie rozwijał się na bardzo nasłonecznionych stanowiskach. Jest to roślina typowa dla rzędu Fagatalia sylvaticae.

Znaczenie

Ze względu na swój atrakcyjny pokrój, prosownica rozpierzchła często stanowi ozdobę parków liściastych. Często pojawia się również w niewielkich skupiskach drzewnych, również w miastach. Nie uprawia się jej jednak raczej w przydomowych ogrodach kwiatowych. Jest bardzo wartościową rośliną paszową, zwiera dużo białka i niewiele celulozy. W jej zielu znajdują się również bogate złoża składników mineralnych, między innymi potasu, magnezu, wapnia, fosforu i krzemu. Prosownica rozpierzchła jest chętnie zjadana przez zwierzęta leśne i gospodarskie, ale w większych ilościach może powodować zatrucia glikozydami cyjanogennymi.

 

Autor: Katarzyna Kaźmierczak

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki