Jęczmień płonny - opis i charakterystyka

Jęczmień płonny Jęczmień płonny

Jęczmień płonny to niezwykle popularna trawa w Polsce. Rośnie głównie w formie dzikiej, można ją łatwo rozpoznać po charakterystycznych, bardzo długich ościach kłosowych. Jej kwiatostan jest niezwykle atrakcyjny, dlatego bywa wykorzystywany w bukietach i innych kompozycjach kwiatowych. Nie traktuje się go jednak jako rośliny ozdobnej, gdyż na rynku jest więcej, bardziej efektownych gatunków jęczmienia.

Charakterystyka

Ta roczna trawa najczęściej rośnie w luźnych kępkach. Na jednym stanowisku mogą znajdować się zarówno ozime jak i jare rośliny, chociaż najszybciej rozwijają się wiosenne wschody – rozwój jesienią jest ograniczony. Jęczmień płonny ma zdolność do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się, wysiewa się najczęściej na miejscu, więc bardzo często tworzy rozległe, zwarte skupiska, których wysokość waha się w przedziale od 15 do 60 centymetrów. Długie, zielone i cienkie źdźbła jęczmienia płonnego są z rzadka ulistnione. Liście dolne mają około 20 centymetrów, te znajdujące się na wyższych piętrach są zdecydowanie krótsze (do 5 centymetrów długości). Wszystkie są dość szerokie i płaskie, mają jasnozielony kolor, często się zawijają. Ostrogi obejmują całe źdźbło pochwy liściowe są otwarte, najczęściej owłosione, tak jak cała roślina.

Jęczmień płonny zakwita wczesnym latem, pierwsze kwiaty pojawiają się w lipcu. Kwiatostanem jest kłos właściwy, bardzo gęsty, zbity i twardy w dotyku. Kłoski najczęściej są jednokwiatowe, najczęściej zebrane trójkami w dwóch wyraźnych rzędach względem osi kłosa. Plewy kłosków pokryte są włoskami w haczykowatym kształcie, które przechodzą w długą, ponad dwucentymetrową ość. Roślina najczęściej jest samopylny, ale może również tworzyć mieszańce z innymi rodzajami jęczmienia i żytem zwyczajnym. Po dojrzeniu rośliny kłos się rozpada wzdłuż osi. Owocem jęczmienia płonnego jest ziarniak, ściśle otoczony twardymi plewkami. Plewy mają bardzo mocne, krótkie haczykowate ząbki, dzięki którym mogą rozprzestrzeniać się po stanowisku.

Występowanie

Jest to bardzo pospolita trawa, zwłaszcza w stanowiskach ruderalnych. Nie ma dużych wymagań co do warunków siedliska. Rozwija się na suchych glebach. Jest ciepłolubna – potrzebuje nasłonecznionego stanowiska a największy wysyp rośliny odnotowuje się w latach cieplejszych. Preferuje podłoża zasobne w wapń, o zasadowym lub neutralnym odczynie pH. Jęczmień płonny nie stanowi zagrożenia dla roślin uprawnych, na łąkach i przy polach pojawia się niezwykle rzadko. Porasta głównie ugory i nieużytki i rzadko przenosi się na plantacje. Najczęściej występuje jednak w obrębie wielkich miast, gdzie porasta zaniedbane trawniki w parkach, przy osiedlach i torowiska tramwajowe. Klasyfikuje się go jako urbanofil. Jest charakterystycznym gatunkiem dla zespołu Hordetum murini.

Wykorzystanie

Trawa jest ceniona głównie ze względu na swoje przeciwerozyjne działanie. Często porasta stanowiska zupełnie lub prawie całkowicie pozbawione roślinności, a ponieważ tworzy zwarte, bardzo duże płaty, może zapobiegać wywiewaniu i erozyjnemu działaniu wiatru i wody deszczowej.

Kwiatostany jęczmienia płonnego są niezwykle atrakcyjne, głównie ze względu na długie ości. Bywają one wykorzystywane w bukieciarstwie, głównie w formie zasuszonej. Należy jednak pamiętać, że kłos jęczmienia powinien zostać odcięty tuż po zakwitnięciu – przekwitły może się rozpaść.

Katarzyna Kaźmierczak

Literatura:

Hołubowicz-Kliza G., Rolniczy atlas chwastów, Puławy 2011, s. 64

Trawy. Właściwości, występowanie i wykorzystanie, red. Kozłowski S., Poznań 2012, s. 94-95

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki