Życica wielokwiatowa ‒ trawa na międzyplon, pasze i pastwisko!

Życica wielokwiatowa Życica wielokwiatowa Gaza

Życica wielokwiatowa (Lolium multiflorum Lam.), znana także pod nazwami rajgras włoski lub kąkolnica, to bylina, rzadziej jednoroczny lub dwuletni gatunek trawy. Należy do rodziny wiechlinowatych. Pochodzi z cieplejszych obszarów naszego kontynentu, a do polskiej uprawy wprowadzono ją dopiero w XIX w. Ze względu na swoje pochodzenie jest rośliną o niewielkiej trwałości, lubiącą stanowiska nasłonecznione i ciepłe. Porasta miedze, pastwiska, łąki i przydroża. Występuje na terenach średnio wilgotnych i żyznych oraz tam, gdzie była lub nadal jest uprawiana.

Życica jest gatunkiem inwazyjnym, wrażliwym na długotrwałe susze i pleśń śniegową. Z jednej strony może być rośliną uprawną, o dużym znaczeniu w hodowli i gospodarstwie, z drugiej ‒ uciążliwym chwastem, atakującym uprawy buraków, kukurydzy, koniczyny i rzepaku ozimego.

Charakterystyka

Rajgas włoski rośnie luźnokępkowo. Jest niewysoką trawą, choć dominują mocno ulistnione pędy generatywne, które mogą osiągać od 30 do 120 cm i wytwarzane są w drugim roku, choć roślina może także obrodzić w pierwszym roku po wysiewie.

Każdy pęd ma od 4 do 7 międzywęźli. Wznosi się do góry prosto lub jest lekko ugięty pod ciężarem kwiatostanu. Łodyga jest szorstka. Wyrastają z niej jasnozielone, płaskie liście. Gdy roślina jest młoda, liście są zwinięte, gładkie lub nieco szorstkie z wierzchu. Później zaś są połyskujące i gładkie od spodu, a z wierzchu szorstkie.

Kwiatostan tworzy dwustronny kłos o zmiennej długości. Kłoski mają długość ok. 20 mm, są naprzemiennie rozmieszczone. Kłoski kwiatowe i nasienne odstają od zagłębień głównej osi. Szczytowy kłosek ma 2 plewy, a pozostałe jeden.

Życica kwitnie od czerwca do października. Owoc – ziarniak – jest suchą, niepękającą, jednonasienną łupiną. Może kiełkować w niskich temperaturach nawet przy 3–4°C. Minimalna temperatura dla jego wzrostu w polu to 6°C. Przy odpowiednim nawodnieniu dobrze znosi wysokie temperatury, ale wrażliwy jest na długotrwałe susze letnie. Ziarniaka otaczają plewki. Dolna ma słabo widoczne pięć nerwów, a środkowy przechodzi w wyrostek o długości od 2 do 6 mm. Górna plewka natomiast ma od 5 do 7 nerwów i jest podobnej długości do dolnej.

Kąkolnica jest autotrofem. Przeprowadza fotosyntezę typy C4, ponieważ jako roślina naturalnie wywodząca się z terenów gorących, przyzwyczajona jest do stałego dostępu energii słonecznej. Proces fotosyntezy może odbywać się przy przymkniętych aparatach szparkowych, pozwalając na zwiększenie koncentracji CO2 w komórkach, a to powoduje szybki wzrost przy niewielkim zapotrzebowaniu na wodę. Taki typ procesu cechuje się większą wydajnością i szybszą produkcją biomasy, a to z kolei przekłada się na szerokie spektrum zastosowania życicy.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki