Kupkówka pospolita - opis, siew, uprawa, użytkowanie i zbiór

Kupkówka pospolita Kupkówka pospolita

Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata) jest wczesną trawą, która bardzo szybko się rozwija, a pełnie plonowania osiąga w pierwszym roku użytkowania. W optymalnych warunkach można uprawiać ją nawet przez 10 lat, jednak po 5 latach uprawy jej plony są zdecydowanie mniejsze.

Odmiany

W Krajowym Rejestrze aktualnie znajduje się 13 odmian kupkówki pospolitej, do których zaliczamy: Amera, Amila, Baridana, Bepro, Berta, Crwon Royale, Dika, Krysta, Minora, Nera, Niva, Trerano i Tukan. Odmiany te najczęściej różnią się pomiędzy sobą terminem kłoszenia, który może być wczesny lub późny. Mogą też mieć zróżnicowaną wartość pokarmową. Dodatkowo niektóre odmiany przeznaczone są tylko na pastwiska, a inne do użytkowania kośnego.

Cechy charakterystyczne

Kupkówka zaliczana jest do traw wysokich, trwałych, luźnokępkowych. Wytwarza bardzo dobrze rozwinięty wiązkowy system korzeniowy, który może wnikać nawet na głębokość 1 m. Jej pędy generatywne osiągają średnią wysokość 60-90 cm, a po nadmiernym wyrośnięciu są podatne na wyleganie. W związku z tym koszenie kupkówki powinno odbywać się na wysokości 70 cm. Jej źdźbła są sztywne i mają sinozielony kolor, a blaszki liściowe są szorstkie oraz wytwarzają na brzegach haczyki. Jej kwiatostanem jest jednostronna, wyprostowana wiecha właściwa, która osiąga długość nawet 20 cm. Początkowo jest ona skupiona, a w fazie kwitnienia staje się rozpierzchła. Jej kłoski są 3-4 kwiatowe oraz zebrane w charakterystyczne zielono-fioletowe pęczki na końcach wiechy. Wytwarza oplewione ościste ziarniaki, o masie 1000 nasion wynoszącej 0,8-1,3 g, które kiełkują w temperaturze 17-19°C.

Dactylis glomerata zawiera bardzo dużo białka oraz duże ilości niepożądanego azotu azotanowego, który jest gromadzony w częściach nadziemnych roślin. Jej rośliny są ubogie w cukry oraz posiadają niewielkie ilości celulozy, hemiceluloz i lignin. Jednak zawartość węglowodanów strukturalnych i lignin zwiększa się w miarę starzenia roślin. Jej skład mineralny jest zróżnicowany. Krowy mleczne, owce i konie zajadają ją niechętnie. Jedynie bydło ma mniejsze wymagania smakowe i chętnie zjada jej rośliny.

Kupkówka pospolita wykazuje właściwości mykotroficzne, czyli potrafi żyć w symbiozie z grzybami. Bardzo szybko ulega lignifikacji i drewnieniu. Kłoszenie rozpoczyna pod koniec kwietnia lub na początku maja, a kwitnie od maja do sierpnia. Jest rośliną ozimą, dlatego też nie wykształca pędów generatywnych w roku siewu, a dopiero podczas odrastania po pokosach.

Ta wysoka trawa pełni funkcję rośliny wskaźnikowej gleb bogatych w potas. Odznacza się też bardzo dużą konkurencyjnością, a przy sprzyjających warunkach silnie dominuje w runi i może wypierać inne rośliny. W związku z tym, jej udział w mieszankach z trawami powinien być ograniczony (do 10%).

W celu uzyskania wysokich plonów o dobrej wartości paszowej należy zapewnić jej obfite nawożenie azotowe oraz częste defoliowanie runi, czyli pozbawianie roślin ich liści lub innych części.

Występowanie

Dactylis glomerata może być uprawiana na terenie całego kraju, a pospolicie występuje w zbiorowiskach łąkowych oraz ruderalnych. Bardzo dobrze plonuje na glebach średnich, które są zasobne w przyswajalne formy pierwiastków i mają uregulowane stosunki wodne. Na glebach ubogich w składniki pokarmowe, które są również piaszczyste i okresowo suche wytwarza niskie plony. Nie toleruje kwaśnego odczynu, dlatego też gleba musi być przedsiewnie wapnowana, a w przypadku kilkuletniej uprawy kupkówki glebę należy również wapnować po zbiorze drugiego pokosu.

Wymagania

Dactylis glomerata jest gatunkiem azotolubnym oraz odpornym na ciężkie warunki pogodowe i siedliskowe, a jej długie korzenie zwiększają jej odporność na suszę. Wytrzymuje ostre zimy, ale jest wrażliwa na późne przymrozki wiosenne i nadmiar wilgoci. Najszybciej rozwija się w temperaturze wynoszącej 18°C w dzień i 13°C w nocy. Najwolniej rośnie, gdy średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 10°C.

Kupkówka do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje odpowiedniego nasłonecznienia, ponieważ jest rośliną światłolubną. Dodatkowo wymaga również regularnego i częstego zbioru we właściwym stadium rozwoju.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki