
Uprawa wyki – doskonałej rośliny paszowej i zielonki! Oto nasze wskazówki!
Wyka ptasia (Vicia cracca) jest rośliną dwuliścienną, należącą do motylkowatych. W Polsce uznawana za chwast segetalny, który pozytywnie wpływa na wartość runi. To roślina miododajna, chętnie zapylana przez trzmiele. W jej skład wchodzi wicjanina, która wykazuje toksyczne działanie wobec zwierząt, jeżeli są karmione paszą zawierającą duże ilości nasion wyki.
Wyka ptasia jest rośliną trwałą, która rozwija się wczesną wiosną. Kwitnie od czerwca do sierpnia. To trawa dobrze odrastająca, ale źle znosząca przygryzanie i udeptywanie, przez co może łatwo ustępować z runi. Odznacza się dużą zawartością białka, kobaltu, karotenu oraz witaminy C.
Wytwarza słabo rozgałęziony system korzeniowy, który sięga znacznie w głąb profilu glebowego. Znajdują się na nim brodawki, które zawierają bakterie symbiotyczne. Łodygi wyki są miękko owłosione, pnące, cienkie i wiotkie oraz obficie ulistnione. Na parzystopierzastych liściach o lancetowatym kształcie wyraźnie widać nerw środkowy i nerwy boczne. Kwiatostan stanowi grono na długiej szypule, o 20–40 kwiatach, niebieskofioletowych i bezwonnych. Cała roślina ma zaś kolor szarozielony. Wytwarza wielonasienny spłaszczony strąk brunatnego koloru. Jej nasiona są kuliste, ciemnozielone bądź ciemnobrunatne.
Najczęściej występuje na glebach organicznych i mineralnych, które są średnio wilgotne lub posuszne. Dobrze znosi zmienne uwilgotnienie. Gleby muszą być również przewiewne i zasobne w wapń.
Wyka ptasia jest bardzo pospolita, można ją spotkać zarówno na niżu, jak i w górach. Pojawia się na łąkach, w zaroślach, na polach i przydrożach. Może też zasiedlać stanowiska ruderalne i lasy oraz zachwaszczać zboża ozime, jare lub okopowe. Wyka ptasia ma średnią wartość pastewną i daje małe plony. Zwierzęta zjadają ją chętnie w postaci zielonki i siana.
Bibligrafia:
Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl