Wiechlina roczna – ekspansywna trawa zachwaszczająca uprawy

Jest jedną z najpopularniejszych traw w kraju. Wyróżnia ją jasne, lekko różowe zabarwienie kwiatów. Często spotykamy ją na przydrożach, boiskach, rowach i nawet miejskich terenach zielonych, nie zdając sobie sprawy, że wiechlina roczna to bardzo ekspansywny chwast, szczególnie chętnie pojawiający się na plantacjach warzyw i truskawek.

Charakterystyka

Roślina tworzy dość luźne kępy jasnozielonej barwy, o różnej wielkości. Jak sama nazwa wskazuje, jest to roślina jednoroczna. Wypuszcza dużo pędów wegetatywnych. Pojedyncze źdźbła najczęściej osiągają wysokość od 5 do 40 centymetrów, są wygięte u podstawy albo płożą się na ziemi. Pędy generatywne mają około 4 międzywęźli oraz delikatne źdźbła, często nieco krótsze niż liście, które są płaskie, nagie, zakończone kapturkowato, w kolorze żywej, soczystej zieleni. Można wyróżnić na nich dwie bruzdki biegnące wzdłuż nerwu głównego. Pochwy liściowe są zazwyczaj otwarte, wypukłe lub nieco spłaszczone.

Rozpierzchła wiecha, jednostronnie rozwinięta i bardzo mało gęsta stanowi kwiatostan. Kłoski są drobne, 3–7 kwiatowe, bezostne. W czasie kwitnienia ich końce zabarwione są na wyjątkowy, różowo-fioletowy odcień.  Ma gładkie, cieniutkie gałązki, które wznoszą się mimo dużego obciążenia ziarniakiem. Jedna roślina może wydać nawet do 800 brunatno różnobarwnych ziarniaków, przechodzących od żółtego do ciemnobrunatnego koloru, obleczonych w niewielkie, łatwo odchodzące plewy. W porównaniu z innymi trawami, system korzeniowy wiechliny rocznej jest bardzo słabo rozwinięty, w układzie pionowym. Korzenie dorastają tylko do około 30 centymetrów. Mimo, że główny czas kwitnienia to okres od maja do sierpnia, jej rozsiewanie może trwać aż od marca do listopada, dlatego w czasie jednego roku może pojawić się nawet sześć pokoleń.

Występowanie

Wiechlina roczna nie ma zbyt wielu wymagań, może pojawić się w każdym miejscu. Jej skarłowaciałą formę odnaleziono nawet w okolicy antarktycznej stacji badawczej. Może rozprzestrzeniać się niezależnie od rodzaju gleby, nawożenia ani poziomu wilgoci. Preferuje jednak gleby żyzne, o dużej zawartości fosforu i umiarkowanie wilgotne. Jest bardzo odporna na zdeptanie i ugniatanie, jednak nie toleruje długotrwałych susz i wysokich temperatur.

Szkodliwość

Duża ekspansywność (wyrasta kilka pokoleń w ciągu jednego okresu wegetacji) sprawia, że wiechlina roczna jest niebezpiecznym konkurentem dla roślin uprawnych. Nie ma opublikowanych oficjalnych progów szkodliwości, ale nawet niewielka liczba roślin na metrze kwadratowym uprawy może znacznie zmniejszyć przewidywane plony. Szczególnie wiele kłopotu sprawia hodowcom truskawek i warzyw, choć równie często pojawia się na plantacjach ziół i w roślinach okopowych. Konkuruje z nimi głównie o wodę i składniki odżywcze, zwłaszcza próchnicę i fosfor. Dodatkowo, wiechlina jest najczęstszym żywicielem mączniaka prawdziwego zbóż i traw, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla upraw.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki