Tomka wonna – pachnąca trawa łąk i pastwisk
Wiechlina roczna – ekspansywna trawa zachwaszczająca uprawy
Zobacz także
Jest jedną z najpopularniejszych traw w kraju. Wyróżnia ją jasne, lekko różowe zabarwienie kwiatów. Często spotykamy ją na przydrożach, boiskach, rowach i nawet miejskich terenach zielonych, nie zdając sobie sprawy, że wiechlina roczna to bardzo ekspansywny chwast, szczególnie chętnie pojawiający się na plantacjach warzyw i truskawek.
Charakterystyka
Roślina tworzy dość luźne kępy jasnozielonej barwy, o różnej wielkości. Jak sama nazwa wskazuje, jest to roślina jednoroczna. Wypuszcza dużo pędów wegetatywnych. Pojedyncze źdźbła najczęściej osiągają wysokość od 5 do 40 centymetrów, są wygięte u podstawy albo płożą się na ziemi. Pędy generatywne mają około 4 międzywęźli oraz delikatne źdźbła, często nieco krótsze niż liście, które są płaskie, nagie, zakończone kapturkowato, w kolorze żywej, soczystej zieleni. Można wyróżnić na nich dwie bruzdki biegnące wzdłuż nerwu głównego. Pochwy liściowe są zazwyczaj otwarte, wypukłe lub nieco spłaszczone.
Rozpierzchła wiecha, jednostronnie rozwinięta i bardzo mało gęsta stanowi kwiatostan. Kłoski są drobne, 3–7 kwiatowe, bezostne. W czasie kwitnienia ich końce zabarwione są na wyjątkowy, różowo-fioletowy odcień. Ma gładkie, cieniutkie gałązki, które wznoszą się mimo dużego obciążenia ziarniakiem. Jedna roślina może wydać nawet do 800 brunatno różnobarwnych ziarniaków, przechodzących od żółtego do ciemnobrunatnego koloru, obleczonych w niewielkie, łatwo odchodzące plewy. W porównaniu z innymi trawami, system korzeniowy wiechliny rocznej jest bardzo słabo rozwinięty, w układzie pionowym. Korzenie dorastają tylko do około 30 centymetrów. Mimo, że główny czas kwitnienia to okres od maja do sierpnia, jej rozsiewanie może trwać aż od marca do listopada, dlatego w czasie jednego roku może pojawić się nawet sześć pokoleń.
Występowanie
Wiechlina roczna nie ma zbyt wielu wymagań, może pojawić się w każdym miejscu. Jej skarłowaciałą formę odnaleziono nawet w okolicy antarktycznej stacji badawczej. Może rozprzestrzeniać się niezależnie od rodzaju gleby, nawożenia ani poziomu wilgoci. Preferuje jednak gleby żyzne, o dużej zawartości fosforu i umiarkowanie wilgotne. Jest bardzo odporna na zdeptanie i ugniatanie, jednak nie toleruje długotrwałych susz i wysokich temperatur.
Szkodliwość
Duża ekspansywność (wyrasta kilka pokoleń w ciągu jednego okresu wegetacji) sprawia, że wiechlina roczna jest niebezpiecznym konkurentem dla roślin uprawnych. Nie ma opublikowanych oficjalnych progów szkodliwości, ale nawet niewielka liczba roślin na metrze kwadratowym uprawy może znacznie zmniejszyć przewidywane plony. Szczególnie wiele kłopotu sprawia hodowcom truskawek i warzyw, choć równie często pojawia się na plantacjach ziół i w roślinach okopowych. Konkuruje z nimi głównie o wodę i składniki odżywcze, zwłaszcza próchnicę i fosfor. Dodatkowo, wiechlina jest najczęstszym żywicielem mączniaka prawdziwego zbóż i traw, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla upraw.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
-
-
-
5640 , 0 , 0 , 0 Tomka wonna – pachnąca trawa łąk i pastwisk
-
2232 , 0 , 0 , 0 Trzcinnik leśny – barwna trawa ozdobna
Dodaj komentarz
Tagi
Wiechlina roczna - chwast Wiechlina roczna - opis Wiechlina roczna - występowanie Wiechlina roczna - szkodliwość Wiechlina roczna - zwalczanie Chwasty jednoliścienne Chwasty w zbożach Chwasty w ziołach Chwasty w warzywach Chwasty w okopowych Rośliny paszowe Poa annua Wiechlina roczna - wykorzystanieOgłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki