Uwaga na szczawika żółtego w kukurydzy! Oto porady, jak go zwalczyć

Szczawik żółty Szczawik żółty - forma o liściach purpurowo fioletowych

Mimo tego, że jest po prostu pospolitym chwastem, szczawik żółty często jest wykorzystywany w ogrodach botanicznych. Wchodzi w skład kwiatowych zegarów – jego kwiaty otwierają się dokładnie między 8 a 9 godziną rano. Ma ładny pokrój, zarówno liście, jak i kwiatostan tej drobnej roślinki to bardzo atrakcyjna dekoracja ogrodu.

Charakterystyka

Siewki tej wieloletniej rośliny pojawiają się w maju, nieco później na powierzchni ziemi pojawiają się wschody z uśpionych części. Szczawik żółty jest rośliną wieloletnią i bardzo często wyrasta w uprawach polowych, ale nie robi tam większych szkód, głównie ze względu na drobny pokrój i delikatną strukturę. Jego wysokość waha się w graniach 10 do 30 centymetrów.

Pojawiająca się siewka jest złożona z trójlistkowych liści skrętoległych o jasnozielonym kolorze. Liście dorosłej rośliny stają się ciemniejsze, ale wyglądają tak samo – na niewielkim ogonku znajdują się trzy listki o sercowatym kształcie i wyraźnej, dwudzielnej budowie. Cała roślina jest obsypana delikatnymi włoskami, także nadziemne, czerwonawe rozłogi. Roślina rośnie w kępach i wykształca kwiaty pojawiające się na wzniesionych łodyżkach, wyrastają z kątów liści. Wszystkie są żółte, mają pięć płatków korony. Kwitnienie trwa od czerwca do września, a owocem szczawiku żółtego jest wrzecionowata w kształcie torebka, osadzona na szypułce. Nasiona wysiewają się na miejscu.

Występowanie

Szczawik żółty jest pospolitą w Polsce rośliną – pojawia się wszędzie, poza najwyższymi partiami górskimi. Jest rośliną wskaźnikową gleb o zasadowym lub neutralnym odczynie pH, wybiera najczęściej podłoża gliniaste lub piaszczyste. Preferuje stanowiska zasobne w wapno, dlatego często pojawia się na polach po zabiegach wapnowania.

Szkodliwość

Chociaż szczawik żółty zachwaszcza niemal wszystkie typy upraw, w żadnej z nich nie sprawia większego problemu. Pojawia się zarówno w zbożach jak i rzepaku, ale w największym natężeniu można go zauważyć w roślinach okopowych, ogrodach i sadach owocowych. Ze względu na niewielki pokrój, nie sprawia większego problemu i najczęściej nietrudno jest go usunąć z uprawy. Największe zagrożenie niesie jego pojawienie się w kukurydzy – szczawik jest nośnikiem choroby nazwanej rdzą kukurydzy.

Zwalczanie

Szczawik żółty nie rozprzestrzenia się zbyt szybko, dlatego jego pojawienie się w uprawie nie powinno zbudzić naszego niepokoju. Bardzo rzadko jest szkodliwy, nie ma więc potrzeby sięgania po herbicydy. Prowadzenie odpowiedniej gospodarki – czyszczenie materiału siewnego i dobre rozkładanie obornika, powinno w dużej mierze ograniczyć pojawianie się szczawika w uprawach. W roślinach okopowych i kukurydzy ważne jest systematyczne odchwaszczanie mechaniczne – roślina ma tak mały system korzeniowy, że nie powinno to stanowić większego problemu. Nie powinniśmy również martwić się tym, że w ziemi lub na jej powierzchni zostaną kłącza – ich zniszczenie uniemożliwi odrodzenie się chwastu. Podziemne części rośliny z powodzeniem zostaną zniszczone w czasie orki lub wczesnego bronowania zasiewów.

Jeżeli jednak chwast występuje masowo, albo w kukurydzy wykazuje objawy rdzy, można zdecydować się na wykonanie oprysku. W tym celu używamy jedynie preparatów na bazie napropmidu, który znajduje się między innymi w Commandzie Top 375 CS oraz w Devronolu 450 SC i Top 375 CS.

 

Autor: Katarzyna Kaźmierczak

Bibliografia:

Czubiński T., Paradowski A., „Atlas chwastów dla praktyków”, PWR, Poznań 2014 r., s. 29

Hołubowicz-Kliza G., „Rolniczy atlas chwastów”, IUNG-PIB, Puławy 2011 r., s. 254

Paradowski A., „Atlas chwastów”, wyd. Plantpress, Kraków 2013 r., s. 184

Tymrakiewicz W., „Atlas chwastów”, PWRiL, Warszawa 1976 r., s. 222

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki