Gryka tatarka – chwast czy roślina uprawna? Odpowiadamy!

Mimo tego, że jej ziarna są jadalne, w Polsce uprawia się raczej inne odmiany gryki. Gryka tatarka natomiast jest bardzo pospolitym chwastem. A szkoda, bo roślina ta, chociaż mniej plenna, jest zdecydowanie bardziej odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne niż gryka zwyczajna.

Charakterystyka

Tatarka to jednoroczna roślina, której siewki pojawiają się wyłącznie wiosną. Wschody składają się z okrągłych, sercowato wciętych liścieni o żółtozielonym kolorze. Roślina rozwija się bardzo szybko, dorosły egzemplarz może mieć od 30 do 100 centymetrów wysokości. Liście właściwe są dość duże, nieco szerokie, mają odwrotnie sercowaty kształt, można na nich bardzo wyraźnie wyróżnić bieg systemu nerwowego. Nie są siedzące, na łodydze wyrastają na niewielkich ogonkach. Łodyga, jak i cała roślina, jest naga, ma żywo zielony kolor. Obła w kształcie, jest wzniesiona bądź wznosi się. Kwiatostan tatarki jest prawie niezauważalny – składa się z zielonego, bardzo drobnego okwiatu. Niekiedy płatki mogą być seledynowe lub lekko żółte. Kwiaty wyrastają z kątów liści i tworzą niewielkie wiechy na krótkich szypułkach, pojawiają się głównie w lipcu, ale kwitnienie trwa aż do września. Roślina jest obcopylna, jej owoce są chropowate w dotyku, mają prawie trójkątny kształt o nieco obłych krawędziach.

Występowanie i szkodliwość

Roślina najczęściej wybiera średnie i słabe gleby. Preferuje podłoża o nieco wyższym od przeciętnego stopniu nawodnienia, może również rosnąć na stanowiskach podmokłych. Nie lubi żyznych i bogatych w składniki odżywcze ziem. Tatarka jest bardzo popularnym chwastem na całym terenie Polski, została tu zawleczona z Azji Środkowej. Rzadko pojawia się na miedzach, nieużytkach i ugorach.

Nie opracowano szczegółowych progów szkodliwości dla tatarki. Nie sprawia ona większego problemu w uprawie. Występuje głównie w gryce zwyczajnej, ale czasami może zachwaszczać również różne zboża jare. Jest mało plenna, więc nie rozprzestrzenia się w szybkim tempie.

Zwalczanie

Do zwalczenia tatarki nie potrzeba środków chemicznych. Zdecydowanie się na opryski jest naprawdę wyjściem ostatecznym, zwłaszcza, że ta roślina nie stanowi większego zagrożenia dla poziomu plonu roślin uprawnych. Można znacznie zmniejszyć jej występowanie w uprawie stosując szereg zaleceń. Pierwszym z nich jest bardzo dokładne przeglądanie materiału siewnego, zwłaszcza gryki zwyczajnej, żeby usunąć z niego nasiona tataraki. Ponadto podorywki ściernisk powinny wykluczyć roślinę z uprawy. Ważne jest również pamiętanie o zabiegach bronowania, dzięki którym ryzyko zachwaszczenia plantacji tatarką będzie naprawdę minimalne.

Działanie toksyczne

Dla ludzi tatarka nie ma żadnych właściwości toksycznych. Jej nasiona zawierają jednak fagopirynę, która może mieć szkodliwe działanie zatruwające owce i świnie – z tego względu należy uważać, żeby roślina nie znalazła się na pastwisku. Nie powinna również zostać dostarczona zwierzętom jako pasza, ani w formie siana, ani w formie zielonki.

 

Autor: Katarzyna Kaźmierczak

Bibliografia:

Hołubowicz-Kliza G., „Rolniczy atlas chwastów”, IUNG-PIB, Puławy 2011 r., s. 264

Tymrakiewicz W., „Atlas chwastów”, PWRiL, Warszawa 1976 r., s. 62

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki