Szara pleśń atakuje! Groźna choroba owoców i warzyw

Grona porażone przez szarą pleśń Szara pleń na porzeczce

Jest jedną z najbardziej popularnych chorób i nastręcza bardzo wielu problemów hodowcom i rolników. Mimo tego, że kojarzy się głównie jako przypadłość dotycząca truskawek, szara pleśń często pojawia się na innych owocach, warzywach i roślinach ozdobnych.

Występowanie

Szara pleśń jest chorobą dotykającą bardzo wiele gatunków roślin. Rozwija się niezależnie od rodzaju gleby, pogody czy położenia stanowiska. Najczęściej słyszy się o jej występowaniu w truskawkach i malinach, ale równie często atakuje rośliny kapustne, słoneczniki, drzewa owocowe, warzywa korzeniowe, psiankowate i strączkowe. Jej ofiarami stają się również kwiaty i inne rośliny ozdobne, nawet kaktusy.

Objawy

Warzywa i rośliny uprawne

Grzyb atakuje wszystkie nadziemne części roślin, początkowo tworzy szarobrązowy nalot na liściach i łodygach, potem zaczyna zajmować pąki, kwiaty, owoce i strąki. Mokra, szarobrązowa plama pokrywa się obfitym, szarym i łatwo pylącym nalotem grzybni, w której znajdują się widoczne plamki zarodników. Najpierw zamierają zaatakowane części, ale zdarza się, że bardzo porażona pleśnią roślina usycha w całości.

Truskawka i malina

Objawy chorobowe pojawiają się na każdej części rośliny. Jeżeli porażenie rozpoczyna się w czasie kwitnienia, większość kwiatów brunatnieje i bardzo szybko obumiera. Na zawiązkach mogą pojawić się brunatne plamy, przez które rozpoczyna się gnicie owocu. Po deszczu gnijące miejsca pokrywają się szarym nalotem, a na liściach porażonej rośliny pojawiają się brunatne, nieregularne w kształcie plamy.

Słonecznik

Szara pleśń to w naszym klimacie jedna z najgroźniejszych chorób dla słonecznika. Na łodygach pojawiają się żółte, podłużne plamy, które mają kolor brunatny w centrum i peryferycznie przechodzą w żółć. Plamy stopniowo pokrywają się szarym, puszystym nalotem, który może prowadzić do przewężania się łodygi a w rezultacie do jej złamania. Choroba atakuje również koszyczki słonecznika wraz z nasionami znajdującymi się wewnątrz. Pokrywa wtedy kwiat gnijącymi, ciemnymi plamami, na których pojawia się stopniowo pylący, szarobury nalotem. Nasiona pochodzące z zainfekowanego koszyczka nie nadają się do spożycia lub zużytkowania na olej, nie mogą być również wysiane w przyszłym roku, jako że porażone siewki nie mają szans na normalny rozwój.

Szara pleśń w przechowalniach

Bardzo często zdarza się, że szara pleśń zaczyna objawiać się dopiero po zbiorach, kiedy plony trafiają do przechowalni. Jest to szczególnie często spotykane w przypadku marchwi, jabłek i truskawek. Na owocach pojawiają się zagłębione, niewielkie, mokre plamy. W razie nieodpowiedniego przechowywania w porażonym miejscu pojawia się bardzo gęsta, szara grzybnia z widocznymi przetrwalnikami (w niskiej temperaturze nalot ma biały kolor), który rozprzestrzenia się na pobliskie korzenie. Choroba może objąć cały plon.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki