Choroby malin - przegląd, objawy i zwalczanie

Owocująca malina Owocujący krzew maliny

Niestety nasze słodkie i apetyczne owoce, na skutek porażenia chorobą różnych części krzewu, mogą marnieć, przez co tracić na smaku i atrakcyjności. Choroby wywoływane są przez bakterie lub wirusy. Często samo stosowanie zabiegów profilaktycznych, udaremniających ich rozprzestrzenianie, pozwoli nam ochronić rośliny przed porażeniem. Jeśli jednak krzew został już zaatakowany, to jak rozpoznać przez co i jaką strategię walki przyjąć?

Choroby pędów

Zamieranie pędów maliny – choroba wywoływana przez grzyby, która poraża przede wszystkim pędy, ale na jej wystąpienie narażone są także pąki i liście. Jeśli u nasady młodych pędów i liści zauważymy fioletowo-brązowe, ciemniejące plamy, możemy spodziewać się ich zamierania. Im plamy rozleglejsze, tym bardziej jest to prawdopodobne, a choroba może rozprzestrzenić się na pobliskie pąki, które uszkodzone, nie wydadzą w następnym roku owoców. Jeśli niedostatecznie obserwowaliśmy nasze drzewka i przegapiliśmy pierwsze symptomy choroby, to w okresie zimowym zaniepokoić nas powinny szarawe, srebrzyste plamy oraz pękająca kora, gdyż choroba na dalszym etapie rozwoju objawia się właśnie w ten sposób.

PRZECIWDZIAŁANIE: pierwszym, co powinniśmy zrobić, to oczywiście wyciąć i spalić porażone pędy, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na pozostałe części rośliny oraz inne okazy w ogrodzie czy sadzie. Ponadto, w ramach profilaktyki, nie możemy dopuszczać do zbytniego zagęszczenia krzewu, dlatego po każdym zbiorze wycinamy stare pędy. Zasadne będzie także stosowanie oprysków – pierwszego, gdy pędy będą miały długość od 10 do 20cm i, w zależności od potrzeb, kilku kolejnych (maksymalnie czterech) w odstępach czasu co 10 dni.

Zamieranie podstawy pędów maliny – to również choroba, której przyczyną jest grzyb. Objawia się podobnie, gdyż kora również pęka i obumiera, jednak – jak sama nazwa wskazuje – choroba atakuje podstawę pędu na wysokości do kilku centymetrów nad poziomem ziemi oraz samą szyjkę korzeniową.

PRZECIWDZIAŁANIE: w obliczu tej choroby nie pozostaje nam nic innego, jak pozbyć się porażonych pędów poprzez dokładne wycięcie i spalenie. W ten sposób zapobiegniemy jej rozprzestrzenianiu się na inne krzewy.

Antraknoza maliny – równie groźna jak zamieranie pędów maliny, gdyż powoduje tak samo poważne szkody – przede wszystkim zahamowanie wzrostu, z czym wiąże się zmniejszenie plonów. Początkowo nawet objawia się podobnie – w okresie wiosennym na pędach pojawiają się brunatno-czerwone plamy, które powiększając się i rozprzestrzeniając, mogą powodować pękanie kory i zamieranie całych pędów. W ramach rozwoju choroby, plamki przybierają białawy kolor z czerwoną obwódką i tworzą zagłębienia, co jest kolejnym sygnałem, który pozwoli nam na prawidłowe zdiagnozowanie problemu.

PRZECIWDZIAŁANIE: jeśli chodzi o opryski, to przeciwdziałać tej chorobie będą środki stosowane przeciwko zamieraniu pędów maliny. Również w tym przypadku konieczne jest wycinanie starych pędów, by nie dopuścić do zbytniego zagęszczenia krzewu. Zasadne będzie także systematyczne odchwaszczanie plantacji.

Werticylioza – choć poraża pęd, powoduje żółknięcie i przedwczesne opadanie części liści. Objawem tej choroby jest niebieskawa, z czasem ciemniejąca pręga, rozciągająca się od nasady do końca pędu. Z czasem zmienia barwę na fioletowo-brunatną. Podobnie jak wyżej wymienione choroby, werticyliozę wywołują grzyby.

PRZECIWDZIAŁANIE: jeśli zauważymy porażone pędy, roślinę należy bezzwłocznie usunąć z plantacji i spalić. W ramach profilaktyki uważać musimy z nawozami, gdyż nadmiar azotu w glebie sprzyja rozwojowi choroby.

Pierścieniowa plamistość maliny – to choroba również prowadząca do zamierania pędów w okresie zimowym oraz zahamowania ich wzrostu i osłabienia wytrzymałości wiosną. Od pozostałych, wyżej wymienionych schorzeń różni ją patogen, gdyż jest wywoływana przez wirus. Objawia się także na liściach w postaci pierścieniowych plam.

PRZECIWDZIAŁANIE: ponieważ nicienie, które przenoszą wirus mogą znajdować się w chwastach, konieczne jest staranne pielenie przestrzeni wokół krzewów.

czytaj dalej...

MALINY TO POPULARNE OWOCE – UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIE MAJĄ PRZED TOBĄ ŻADNYCH TAJEMNIC! [QUIZ]

[1/11] Czy malina jest spokrewniona z jeżyną?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki