Szkodniki malin nadciągają! Skutecznie chronimy uprawę

Odorek zieleniak żerujący na owocach maliny Odorek zieleniak

Wpływ na wielkość i jakość plonu oraz zdrowotność malin ma wiele czynników, w tym właściwa pielęgnacja i ochrona plantacji. Aby doczekać się w pełni dojrzałych, smacznych owoców, musimy mieć się na baczności i dokładnie lustrować nasze uprawy. Smaku malin pozbawić nas mogą szkodniki, które często znacznie redukują lub niszczą plon, przy tym wyniszczając roślinę. Odpowiednia reakcja, profesjonalne podejście i prawidłowo wykonywane zwalczanie mogą uchronić nas przed znaczną stratą owoców.

Poniższe opisy pomogą w rozpoznaniu szkodników malin i dobraniu odpowiedniego środka. Pamiętajmy, aby zwalczanie stosować zgodnie z zaleceniami aktualnego programu ochrony roślin sadowniczych oraz by przestrzegać okresu karencji i prewencji.

Przędziorki

Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) i przędziorek malinowiec (Neotetranychus rubi) to drobne pajęczaki dorastające odpowiednio do 0,5 mm i 0,36 mm długości, których pożywieniem jest sok komórkowy. Przędziorki żerują w dużych grupach na jednym liściu, wysysając z niego soki i wprowadzając do jego tkanek toksyczne dla roślin enzymy, przez co osłabiają rozwój i owocowanie. Blaszki liściowe początkowo żółkną (jasnożółte plamy), następnie brązowieją i zasychają, na ich dolnej stronie widoczna jest często pajęczyna, a brzegi zawijają się do góry. Z obydwu gatunków to przędziorek chmielowiec jest bardziej niebezpiecznym szkodnikiem, szczególnie w uprawie odmian powtarzających owocowanie (jesiennych, owocujących na pędach jednorocznych), takich jak Polka czy Polana.

Profilaktyka i zwalczanie

Liczbę przędziorków możemy ograniczyć przez drapieżne roztocze z rodziny dobroczynkowatych. Jeśli zachodzi potrzeba zwalczania chemicznego, opryski możemy wykonać na odmianach malin owocujących na pędach jednorocznych przy obecności 1 przędziorka na liść, z kolei na odmianach owocujących na pędach dwuletnich (odmiany letnie), jeśli przed kwitnieniem zaobserwuje się 2 przędziorki na liść lub po zbiorze przy obecności powyżej 5 przędziorków na liść. Jedynym zarejestrowanym środkiem w ochronie malin jest Ortus 05 SC (IPO* – przędziorek chmielowiec), którym zabieg możemy wykonać tylko jeden raz w sezonie. Niemniej fungicydy stosowane w ochronie przed chorobą zamierania pędów malin mogą ograniczać występowanie roztoczy, również tych pożytecznych.

Przeziernik malinowiec (Bembecia hylaeiformis)

Nie dajcie się zwieść temu ciekawemu przedstawicielowi motyli, jest on jednym z groźniejszych szkodników malin. Posiada przezroczyste skrzydła z ciemnymi elementami o rozpiętości do 2,5 cm i paskowany żółto-czarny odwłok. Szkodliwym stadium jest biała gąsienica z brązową głową, która żeruje wewnątrz pędów, wyjadając ich rdzeń. Często spotykana jest również pod korą szyjki korzeniowej. Porażone pędy słabiej rosną i owocują, a przy silnym żerowaniu zaczynają zasychać i łamać się.

czytaj dalej...

MALINY TO POPULARNE OWOCE – UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIE MAJĄ PRZED TOBĄ ŻADNYCH TAJEMNIC! [QUIZ]

[1/11] Czy malina jest spokrewniona z jeżyną?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki