Jak sadzić maliny? Odkrywamy sekrety sadzenia malin

Maliny Sadzenie malin

Niezwykle aromatyczne, słodkie, o pięknym zapachu, a w dodatku niskokaloryczne i bogate w składniki odżywcze. Maliny to idealne źródło witaminy C, o czym chyba każdy mógł się przekonać podczas wspomagania leczenia uporczywego przeziębienia herbatą z sokiem malinowym. Trudno wyobrazić sobie wspanialszy deser i aż żal, że są to owoce sezonowe. By jednak móc cieszyć się nimi przynajmniej w okresie letnim, potrzeba wiedzy o specyfice uprawy.

Miejsce cud malina

Praktycznie każdy region w Polsce nadaje się do uprawy malin, jednak owoc ten wymaga gleby bogatej w próchnicę. Żyzna gleba to jednak nie jedyny wymóg, jej pH powinno wynosić w granicach 6,5. Jak dodatkowo przygotować podłoże pod uprawę malin? Należy się tym zająć na trzy miesiące przed sadzeniem, czyli w okresie wakacji, gdyż maliny sadzimy jesienią. W wykopanym małym rowie o szerokości ok. 75cm i do 25cm głębokości rozprowadzamy nawóz w celu podniesienia właściwości gleby i następnie zasypujemy. Już na tym etapie możemy rozmieścić metalowe konstrukcje w zależności od wybranej przez nas metody uprawy.

Maliny najlepiej jest uprawiać na stanowisku słonecznym lub w lekkim półcieniu, co jeszcze bardziej sprzyja owocom. Po upływie trzech miesięcy od użyźniania gleby, ponownie wykopujemy niezbyt szeroki rów (ok. 20cm) o głębokości 8cm. W tak przygotowanym stanowisku umieszczamy sadzonki w odległości ok. 45cm od siebie, uważnie przysypujemy ziemią i uklepujemy. Z pierwszym podcięciem nie zwlekamy długo, gdyż od razu po posadzeniu obcinamy pędy na wysokości ok. 15cm (powyżej pączka).

Sposób na malinę

Pierwszy, niezawodny i niewymagający sposób uprawy to krzewy swobodnie rosnące. Oczywiście nie jest tak, że po posadzeniu krzewów nie musimy z nimi robić absolutnie nic. Konieczne jest bowiem coroczne usuwanie odrostów i nadmiaru pędów, i to już w maju, licząc o jesiennego sadzenia. Po zbiorach ważne jest także pozbycie się dwuletnich i starszych pędów, by zrobić miejsce dla nowych. Po wycięciu starych, jednoroczne pędy należy związać na wysokości ok. 1,2m i przyciąć równo na wysokości ok. 10 cm nad miejscem związania. W taki sposób przygotowujemy krzaki do wydania owoców w roku następnym. Nakład pracy jest tutaj relatywnie niski w porównaniu z innymi sposobami uprawy, jak np. w metodach szpalerowych.

Jedną z łatwiejszych i popularniejszych metod uprawy malin jest sposób na krzew rozpięty w wachlarz. Jego konstrukcję stanowią druty rozpostarte poziomo pomiędzy wzmocnionymi słupkami. Pierwszy drut rozciąga się na wysokości ok. 15cm od podłoża, a dwa następne w odległości kolejnych 15-20cm. Tak przygotowana konstrukcja „drabiny” stwarza krzewom maliny warunki do rozrastania się w formę przypominającą wachlarz, dzięki czemu uzyskujemy dość łatwy dostęp do owoców.

Jeszcze większą łatwość zbierania owoców daje nam tzw. metoda holenderska. Podobne rusztowanie ustawiamy równolegle po obu stronach ciągu posadzonych krzewów – drut rozpostarty pomiędzy dwoma wzmocnionymi słupkami. Takie umiejscowienie konstrukcji spowoduje, że rozrastające się krzaki rozłożą się na dwie strony, umożliwiając swobodny dostęp do owoców rosnących w środku rośliny. Druty powinny być umieszczone na wysokości ok. 45cm od powierzchni podłoża i po ok. 50cm po obu stronach od miejsca nasadzenia krzewów.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o uprawie?

Maliny lubią umiarkowaną wilgotność gleby – nie znoszą suszy, ale jednocześnie zbyt obfite podlewanie mogłoby spowodować nieprzyjęcie się sadzonek, gdyż korzenie krzewu nie osadzają się zbyt głęboko w ziemi. W przypadku suchej pory oczywiście konieczne jest podlewanie, gdyż niedobór wody może doprowadzić nawet do obumierania pędów. W okresie wiosennym, dla zapewnienia odpowiedniej wilgotności gleby, ważne jest ściółkowanie. Glebę pokrywa się kilkucentymetrową warstwą np. torfu lub obornika.

czytaj dalej...

MALINY TO POPULARNE OWOCE – UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIE MAJĄ PRZED TOBĄ ŻADNYCH TAJEMNIC! [QUIZ]

[1/11] Czy malina jest spokrewniona z jeżyną?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki