Sucha zgnilizna kapustnych – atakuje i pustoszy uprawy

Sucha zgnilizna kapustnych jest bardzo groźną chorobą, która potrafi rozprzestrzenić się na całą plantację i znacznie zmniejszyć plon. Można ją zwalczyć opryskami, ale znacznie ważniejsza jest odpowiednia profilaktyka.

Występowanie

Choroba często atakuje uprawy. Pojawia się głównie w warzywach psiankowatych, jako sucha zgnilizna wierzchołków owoców pomidorów i papryki, gdzie sieje prawdziwe spustoszenie. Najwięcej jednak szkód powoduje w rzepaku, rzepiku, różnych odmianach gorczycy i innych roślinach krzyżowych.

Objawy

W przypadku kapustnych, sucha zgnilizna objawia się inaczej na każdym etapie wzrostu rośliny. Z zakażonych nasion wyrastają porażone siewki, u których choroba przebiega podobnie jak zgorzel siewek – na szyjce korzeniowej i łodygach pojawiają się czarne plamy, które prowadzą do zwężenia i przewracania się rośliny. Jest to bardzo trudno obserwowalne, dlatego że bardzo mocno zaatakowane rośliny nie wyrastają nad linię gruntu i obumierają zanim staną się widoczne gołym okiem. Ślady na tych mniej porażonych egzemplarzach są bardzo trudno dostrzegalne. Objawy zaczynają się wczesną wiosną, chociaż rzepak ozimy może zdradzać zakażenie jeszcze zimą, ale jest to wówczas bardzo trudno do zaobserwowania i nie ma możliwości przeciwdziałania.

Na starszych roślinach pojawiają się jasnobrunatne albo białe, owalne plamy z wyraźną ciemniejszą obwódką. W pierwszym etapie obejmują liścienie, łodygi i liście, a drugiej kolejności atakują łuszczyny. W przebarwionych miejscach zaczynają stopniowo pojawiać się małe czarne kropeczki – są to owocniki grzyba (tak zwane piknidia). Po dojrzeniu powoli wytaczają się z nich małe krople różowej substancji o kleistej konsystencji, które zawierają zarodniki konidialne.

Przyczyny

Sucha zgnilizna kapustnych jest spowodowana działaniem grzyba z rzędu pleosporowców. Zarodniki konidialne przenoszą się przez krople deszczu i na kończynach owadów. W taki sposób choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko. Zakażenie może nastąpić również przez kontakt gleby lub nasion z częściami zainfekowanej rośliny. Optymalne warunki do rozwoju grzybni to dość wilgotne podłoże i wysoka temperatura. Sucha zgnilizna kapustnych najchętniej wybiera gleby o niedoborze wapnia.

Szkodliwość

Wystarczy zaledwie kilka zakażonych nasion, żeby choroba w zastraszającym tempie rozprzestrzeniła się po całej plantacji. Sucha zgnilizna kapustnych jest najgroźniejszą chorobą rzepaku i niesie za sobą duże straty ekonomiczne, ponieważ, niewyleczona, może prowadzić do obniżenia plonu nawet o kilkadziesiąt procent. Powodem tego są niewschodzące rośliny, które zostały porażone na poziomie siewek. Dodatkowo silnie zaatakowane liście zaczynają szybko usychać i przedwcześnie zamierać, a zniszczone patogenem łodygi pękają i nie przewodzą już wody i innych składników pokarmowych, w związku z czym cała roślina usycha. Porażone nasiona należy zniszczyć, nie nadają się bowiem do wykorzystania gospodarczego, a wysiane w kolejnym sezonie mogą przenosić przetrwalniki grzybowe.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki