Dymnica pospolita – trujący chwast upraw i pastwisk

Dymnica pospolita Dymnica pospolita

W pradawnej Polsce dym z palonej dymnicy pospolitej miał odstraszać złe duchy i sprowadzać błogosławieństwo. Obecnie jej pojawienie się w uprawie nie jest bynajmniej oznaką darów od losu, a raczej zapowiedzią kłopotów dla rolników i hodowców. Mimo tego, że roślina znalazła szereg zastosowań w medycynie ludowej, z której tradycji czerpią lekarze, kosmetolodzy i zielarze, dymnica jest zawzięcie tępiona, jako uciążliwy chwast.

Charakterystyka

Rosnąca w kępkach, niewysoka roślina pojawia się wczesną wiosną i kwitnie aż do końca września. Jej liście kształtem przypominają nieco natkę marchwi – są podwójnie i potrójnie pierzastosieczne, mają wąskie, lancetowane, nie za duże odcinki, które przybierają szaro-zielony odcień. Wzniesione, silnie rozgałęzione łodygi są nagie i delikatne. Korzeń jest krótki, sięga jedynie do około 20 centymetrów. Okres kwitnienia przypada od maja do września, kiedy to pojawia się drobny kwiatostan, który prezentuje się bardzo ładnie. Kwiaty zebrane w grona mają zmienną barwę – od różowej, przez jasnopurpurowej aż po ciemnobordową na zewnętrznej stronie płatków. Pojedyncze kwiaty ułożone są grzebieniasto, naprzemiennie na łodydze, do której przytwierdzone są małymi łodyżkami. Zapylane głównie przez pszczoły wytwarzają owoc, którym jest niełupka o niewielkiej średnicy (2-2,5 centymetra) i zaokrąglonym kształcie. Jedna roślina wytwarza około 400 nasion, które są bardzo żywotne i wytrzymałe – nie tracą zdolności do kiełkowania nawet przez 11 lat. Na podstawie badań można oszacować, że w około 15-centymetrowej warstwie gleby znajduje się aż 1,3 miliona nasion. Roślina rozprzestrzenia się po plantacji roznoszona przez mrówki i inne małe owady. Może kiełkować przez cały rok, a jesienne wschody z powodzeniem przetrzymują zimę.

Rozpoznanie dymnicy pospolitej w uprawie nie jest proste. Jeżeli chcemy zastosować opryski chemiczne, musimy bardzo dokładnie się przyjrzeć, aby nie pomylić jej z innymi rodzajami dymnic. Jej cechą wyróżniającą jest charakterystyczny, nieprzyjemny zapach palonego mokrego drewna, który wydobywa się z soku po roztarciu liścia. Pozostałe dymnice mają również inny, bardziej żywy kolor liści.

Występowanie

Jest to roślina pospolita, pojawia się na terenie całej Polski, nawet na niższych partiach górskich, ale jej największe występowanie odnotowuje się na nizinach. Preferuje dobrze wietrzone gleby, które są wilgotne i bogate w próchnicę. Często pojawia się na stanowiskach po niedawnym nawożeniu azotem i po wapnowaniu, gdyż jej zapotrzebowanie na te składniki jest duże. Raczej nie rozwija się na glebach o kwaśnym odczynie, a optymalne pH do jej rozwoju powinno być neutralne.

Szkodliwość

Oficjalny próg szkodliwości to 60 sztuk na metr kwadratowy uprawy. Takie zagęszczenie dymnicy pospolitej powoduje spadek plonu o około 5%. Ze względu na to, że może przerastać wzrastający łan niektórych zbóż i zaburzać warunki wodno-powietrzne, jej negatywny wpływ na rozwijające się rośliny jest znaczny. Dodatkowo ma bardzo duże zapotrzebowanie na składniki mineralne i wodę, o które konkuruje (najczęściej z powodzeniem) z roślinami uprawnymi. Można ją spotkać w zbożach, kukurydzy, roślinach okopowych i między rzędami warzyw.

Obecność dymnicy pospolitej w sianie, zielonce, czy na pastwisku jest bardzo niebezpieczna dla zwierząt gospodarskich – zjadana w nadmiarze może prowadzić do silnych zatruć.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki