Choroby i szkodniki papryki – rozpoznajemy i zwalczamy!

Papryka porażona przez chorobę Ogrodnica niszczylistka

Papryka jest jednym z najczęściej pojawiających się na naszych talerzach warzyw. Nie ulega wątpliwości, że najlepiej smakuje ta, którą zbierzemy we własnym ogródku. Uprawa papryki nie jest jednak prosta – warzywo jest narażone na szereg chorób i szkodników, które mogą zniszczyć cały nasz plon. Podpowiadamy jak prawidłowo je rozpoznać, żeby wyleczyć roślinę, a przede wszystkim co robić, żeby zawczasu im zapobiec?          

Szkodniki

Zmieniki – te małe (do 7 mm) pluskwiaki najczęściej mają barwę zmienną – w czasie rozwoju przechodzą od koloru szarożółtego, poprzez zielony aż do brunatnego. Zimują najczęściej w trawach, a w końcu kwietnia przylatują na plantacje roślin żywicielskich, na przykład papryki, gdzie samica składa jaja w zagłębieniu łodyg i nerwach liści. Są szkodliwe szczególnie dla dojrzewających owoców, ponieważ zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe nakłuwają tkankę, która wypada, tworząc małe otwory. Szczególnie silnie opanowane przez zmieniki rośliny mogą rosnąć słabo i dawać mały plon, który nadaje się do spożycia.

Przeciwdziałać należy tuż po wystąpieniu pierwszych uszkodzeń owoców. Wcześnie rano, albo późnym wieczorem, kiedy szkodniki są najmniej ruchliwe, należy stosować opryski środkiem Karate Zeon 050 w dawce 0,12 l na hektar, bądź środkiem Sherpa w dawce 50 ml rozpuszczone w 100 l wody na hektar. Oprysk środkiem Sumi-Alpha można stosować w proporcji 0,2 l na 600 l wody w przeliczeniu na hektar, należy jednak bardzo uważać w czasie oprysków, gdyż bezpośredni kontakt z tym środkiem może być szczególnie szkodliwy dla skóry i układu oddechowego.

Wciornastki – trudno jest je zauważyć gołym okiem – są maleńkie. Zarówno dorosłe osobniki, koloru brunatnego, jak i jasnożółte larwy osiągają około 1,5 mm długości i mają przecinkowaty kształt. Obecność wciornastków na warzywach można zauważyć po śladach odchodów – czarnych, wypukłych kropeczkach i srebrzystych plamkach na liściach. Opanowane przez te szkodniki zawiązki owoców i kwiaty usychają i odpadają, a zaatakowane dojrzałe owoce karłowacieją.

Aby skutecznie pozbyć się niechcianych lokatorów należy przeciwdziałać natychmiast po zauważeniu uszkodzeń. Każdy oprysk trzeba powtórzyć co najmniej dwa razy. Należy również pamiętać o tym, żeby opryskać chwasty i trawy rosnące wokół tunelu lub bezpośrednio przy krzaczku, ze względu na to, że szkodnik najprawdopodobniej w nich żyje, a na owoce przenosi się tylko na żer. Wciornastki można zwalczyć tymi samymi środkami, które stosowane są przy zmienikach.

Motyle – ich larwy są prawdziwym utrapieniem dla osób, które uprawiają paprykę. Gąsienice osiągają długość nawet do 4,5 cm, mają barwę szarą lub beżową, mogą być ubarwione w jaśniejsze bądź ciemniejsze pasy wzdłuż ciała. Żywią się nie tylko liśćmi papryki, wygryzając w nich otwory, lecz także uszkadzają także owoce, które potem nie nadają się do spożycia.

Nie ma środków, którymi można skutecznie zwalczać gąsienice motyli, chociaż niektóre preparaty stosowane do ochrony przed wciornastkami i zmienikami mogą chronić roślinę przed pojawieniem się gąsienic.

czytaj dalej...

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki