Duże, małe, słodkie, ostre… którą odmianę papryki wybrać? Podpowiemy!

Odmiany papryki Odmiany papryki

Owoce poszczególnych odmian papryki różnią się przede wszystkim wielkością, barwą oraz kształtem. Tym, co wyróżnia je ze względu na smak, to związek zwany kapsaicyną. W zależności od jej zawartości w papryce, przyjmuje ona łagodny i słodki smak, półsłodki lub charakterystyczny ostry lub nawet bardzo ostry. Każda z odmian znajduje zastosowanie w kuchni, zarówno w formie świeżych lub marynowanych owoców, jak i w postaci suszonych przypraw.

Odmiany słodkie

Poznańska słodka – wliczana w poczet odmian wczesnych, gdyż plonów możemy spodziewać się już po niecałych trzech miesiącach od momentu posadzenia do gruntu metodą z rozsady, która notabene jest jedynym sposobem wykorzystywanym przy uprawie papryki w warunkach naszego kraju. Jest odmianą bardzo plenną, ale jednocześnie niestety średnio odporną na patogeny wywołujące choroby. Jej owoce przybierają kształt stożkowaty i średnią masę ok. 50 g.

Kujawianka – odmiany słodkie przybierają nie tylko barwę czerwoną, czego najlepszym przykładem jest Kujawianka o zielonych owocach. Ich masa jest zbliżona do wagi odmiany poznańskiej słodkiej i waha się w przedziale od 40 do 60 g. Również zalicza się do odmian wczesnych, więc i w jej przypadku na pierwsze owoce nie przyjdzie nam długo czekać od momentu posadzenia. To, co jeszcze łączy ją z odmianą Poznańską słodką, to stożkowaty kształt owoców.

Jantar – to odmiana papryki, która w wiosennej sałatce, czy potrawie na ciepło będzie stanowiła doskonałe uzupełnienie kolorystyczne dwóch wyżej omówionych odmian, gdyż jej owoce przybierają barwę intensywnie żółtą. Owoce dobrze komponują się z nimi wizualnie także ze względu na podobny, stożkowaty kształt i zbliżoną wagę, jaką osiągają ok. 50 g.

Stano – to kolejna wczesna odmiana o słodkich owocach, przybierających barwę jasnozieloną do zielonej oraz stożkowaty kształt. Papryki tej odmiany są zdecydowanie większe od wymienionych powyżej, gdyż ich waga zaczyna się od 50 g, a największe okazy osiągają nawet 70 g.

Remi – ostatnia z omawianych odmian słodkich jest już odmianą średnio wczesną, ale o ile na odmiany wczesne trzeba czekać około 80-85 dni od momentu posadzenia z rozsady, o tyle w przypadku Remi czas ten wynosi maksymalnie 90 dni (od 85). Jej owoce przybierają kulisty, lekko spłaszczony kształt. Odmiana ta charakteryzuje się jeszcze jedną, pożądaną cechą, mianowicie dość grubym miąższem na ściankach.

Odmiany półsłodkie

Długa z Mor – jest zaklasyfikowana jako odmiana wczesna, ale owoców możemy spodziewać się już po 70 dniach od momentu sadzenia do gruntu z rozsady, więc można powiedzieć, że jest nawet bardzo wczesna. W parze z jej ostrzejszym smakiem, idzie także inny kształt, bardziej kojarzący się z ostrymi papryczkami, gdyż owoce są wydłużone i klinowate. Również ich waga jest zdecydowanie mniejsza od odmian słodkich i wynosi w granicach 30 g.

Odmiany ostre

Bronowicka Ostra – to odmiana pochodzenia polskiego, która jest najczęściej uprawianą papryką ostrą w warunkach naszego kraju. Jest średnio odporna na działanie patogenów wywołujących choroby oraz wydaje niezbyt obfite plony. Wlicza się ją w poczet odmian średnio wczesnych, gdyż na pierwsze owoce trzeba poczekać 90-95 dni od momentu sadzenia z rozsady. Wydaje małe owoce (ich masa wynosi około 10 g), charakterystycznie zakrzywione o stożkowatym kształcie. Nietrudno ją sobie wyobrazić, gdyż wygląda jak „rasowa” ostra papryczka.

Doskonałe nasiona papryki kupisz tutaj

Bibliografia:

Biesiada A, Kołota E., Orłowski M., „Warzywnictwo”, wyd. II, UWP, Wrocław 2007 r., s. 374

Kołota E., Orłowski M.,  „Uprawa warzyw”, wyd. „Brasika”, Szczecin 1993 r., s. 125

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki