Rdest kolankowy, szczawiolistny - opis, występowanie i zwalczanie

Rdest kolankowy Rdest kolankowy

Rośliny z rodzaju rdestów są jednymi z najbardziej popularnych chwastów w Polsce. Największej sławy doczekał się rdest ptasi, ale rdest kolankowy – czyli w zasadzie rdest szczawiolistny typowy – bardzo często rozgaszcza się w uprawie na dobre i spędza sen z powiek niejednego rolnika i hodowcy.

Charakterystyka

Rdest kolankowy to roślina jednoroczna, której wschody pojawiają się wczesnym latem lub późną wiosną. Siewka składa się z wydłużonych, lancetowatych liścieni, zaostrzonych na obu końcach. Łodyga dorosłej rośliny jest naga, wznosi się lub rzadko płoży na ziemi. Można na niej wyraźnie zauważyć miejsca zgrubienia w węzłach. Liście są bardzo długie, lancetowate, osadzone na krótkich ogonkach, pokrytych krótkimi rzęskami. W założeniu mają przypominać szczaw (stąd nazwa rdest szczawiolistny), ale podobieństwo jest minimalne.

Na szczycie, długich do mniej więcej 60 centymetrów, pędów znajduje się kwiatostan w kształcie kłosa, o dość zwartej budowie. Składa się on z kwiatów o zmiennej barwie – od białej, poprzez jasnożółtą do jasnoczerwonej. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października (czasami nawet w listopadzie) i wydają kuliste, ciemnobrunatne owoce, zawierające w sobie nasiona. Pojedyncza roślina może wydać nawet od 800 do 850 nasion, które roznoszą się z wiatrem i wodą lub wysiewają się na miejscu.

Występowanie

Jest chwastem wskaźnikowym gleb o niskim poziomie pH. Najbardziej lubi podłoża gliniaste, podmokłe i ciężkie, ale zarazem bardzo bogate w próchnicę i składniki mineralne. Dobrze się rozwija nad brzegami wód, nawet jeśli jego korzenie są w niej zanurzone. Do rozwoju potrzebuje dużego poziomu wilgotności powietrza.

Szkodliwość

Rdest szczawiolistny typowy najczęściej zachwaszcza rośliny okopowe, kukurydzę, zboża jare, len, grykę i uprawy warzyw. W porównaniu do innych rdestów, odmiana kolankowa pojawia się dość rzadko, ale jej wyplenienie nastręcza wielu trudności. Jej pięcioprocentowy poziom szkodliwości nie jest opracowany, ale ze względu na swoje spore rozmiary może poważnie zagłuszać rośliny uprawne, szczególnie przerasta łan zbóż, lnu i gryki.

Zwalczanie

Zwalczanie rdestu kolankowego nie jest łatwe. Z tego względu należy dołożyć wszystkich starań, żeby chwast nie miał możliwości pojawienia się i rozprzestrzenienia w uprawie. Zwrócenie uwagi na czystość materiału siewnego oraz staranna i dokładna uprawa pożniwna są środkami ostrożności, które przynoszą szczególne rezultaty. Niszczenie wschodów oraz dorosłych roślin jest absolutnie konieczne, jeśli nie chcemy, żeby chwast zanadto się rozplenił. Ponadto kluczowym elementem jest odpowiednia melioracja i wyrównanie stosunków wodnych i powietrznych gleby. Ze względu na to, że rdest rośnie tylko na glebach kwaśnych, jego pojawienie się powinno zwrócić naszą uwagę. Wyrównanie poziomu pH do neutralnego bądź lekko zasadowego poprzez wapnowanie zwalczy chwast i nie zaszkodzi roślinom.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki