
Wyka ptasia - opis, stanowisko, zastosowanie i zwalczanie
Zobacz także
Wyka ptasia (Vicia cracca) z rodziny motylkowatych (Fabaceae) występuje w Europie i Azji. W Polsce spotkamy ją na łąkach i pastwiskach na terenie całego kraju. W ogrodzie przyjaznym owadom i ptakom nie może zabraknąć tej rośliny. Spotkamy ją też w ogródkach wiejskich. Owoce rośliny zawierają substancję trującą – wicjaninę – szkodliwą dla zwierząt (głównie bydła i koni).
Opis
Jest to bylina, czyli roślina zielna, wieloletnia. Osiąga od 20 do 150 cm. Ma kanciaste, omszone łodygi, które mogą się pnąć lub płożyć. Pędy wyposażone są w wąsy czepne. Kwiaty bezwonne, zebrane w grona koloru niebieskofioletowego. Liście złożone małe, owalne, typowe dla rodziny Fabaceae.
Kwitnienie
Roślina kwitnie i jest pożytkiem dla owadów w okresie od czerwca do sierpnia. Kwiaty utrzymują się długo, więc można już spotkać strąki, zanim roślina przekwitnie, a czarne nasiona chętnie zjadane są przez ptaki (od tego wziął się drugi człon nazwy – ptasia).
Stanowisko
Radzi sobie na glebach słabszych, umiarkowanie suchych, średnio wilgotnych. Nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska. Jako że w naturze spotykamy ją na łąkach, będzie lepiej rosła na stanowisku słonecznym. Powszechnie uważana jest za chwast, a chwasty mają to do siebie, że łatwo przystosowują się do środowiska. Jako roślina motylkowa w symbiozie z bakteriami brodawkowymi pobiera z powietrza i wzbogaca glebę w azot, co jest wykorzystywane w płodozmianie.
Chwasty
W ogrodach innych niż wiejskie wyka jest intruzem. Chwastem nazywa się roślinę, która występuje naturalnie w środowisku i zasiedla miejsca zmienione przez człowieka, będąc niechcianą i utrudniającą uprawę innych pożądanych roślin. Chwasty konkurują z odmianami uprawnymi o miejsce, dostęp słońca, wodę i minerały. Chwasty właściwe (czyli rośliny występujące dziko) trudno zwalczać, ponieważ są one biologicznie lepiej przystosowane do danych warunków i mają przewagę nad odmianami uprawnymi. Ich obecność bardzo obniża wzrost i plonowanie docelowych roślin. Bywa też tak, że dzięki nim do ogrodu czy w pole zawlecze się choroba lub szkodnik, ponieważ są jednym z ogniw lub dodatkowym pośredniczącym żywicielem.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Suszarnia Przenośnikowa do zbóż, ziaren kukurydzy
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki