Wyka ptasia - opis, stanowisko, zastosowanie i zwalczanie

Wyka ptasia

Wyka ptasia (Vicia cracca) z rodziny motylkowatych (Fabaceae) występuje w Europie i Azji. W Polsce spotkamy ją na łąkach i pastwiskach na terenie całego kraju. W ogrodzie przyjaznym owadom i ptakom nie może zabraknąć tej rośliny. Spotkamy ją też w ogródkach wiejskich. Owoce rośliny zawierają substancję trującą – wicjaninę – szkodliwą dla zwierząt (głównie bydła i koni).

Opis

Jest to bylina, czyli roślina zielna, wieloletnia. Osiąga od 20 do 150 cm. Ma kanciaste, omszone łodygi, które mogą się pnąć lub płożyć. Pędy wyposażone są w wąsy czepne. Kwiaty bezwonne, zebrane w grona koloru niebieskofioletowego. Liście złożone małe, owalne, typowe dla rodziny Fabaceae.

Kwitnienie

Roślina kwitnie i jest pożytkiem dla owadów w okresie od czerwca do sierpnia. Kwiaty utrzymują się długo, więc można już spotkać strąki, zanim roślina przekwitnie, a czarne nasiona chętnie zjadane są przez ptaki (od tego wziął się drugi człon nazwy – ptasia).

Stanowisko

Radzi sobie na glebach słabszych, umiarkowanie suchych, średnio wilgotnych. Nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska. Jako że w naturze spotykamy ją na łąkach, będzie lepiej rosła na stanowisku słonecznym. Powszechnie uważana jest za chwast, a chwasty mają to do siebie, że łatwo przystosowują się do środowiska. Jako roślina motylkowa w symbiozie z bakteriami brodawkowymi pobiera z powietrza i wzbogaca glebę w azot, co jest wykorzystywane w płodozmianie.

Chwasty

W ogrodach innych niż wiejskie wyka jest intruzem. Chwastem nazywa się roślinę, która występuje naturalnie w środowisku i zasiedla miejsca zmienione przez człowieka, będąc niechcianą i utrudniającą uprawę innych pożądanych roślin. Chwasty konkurują z odmianami uprawnymi o miejsce, dostęp słońca, wodę i minerały. Chwasty właściwe (czyli rośliny występujące dziko) trudno zwalczać, ponieważ są one biologicznie lepiej przystosowane do danych warunków i mają przewagę nad odmianami uprawnymi. Ich obecność bardzo obniża wzrost i plonowanie docelowych roślin. Bywa też tak, że dzięki nim do ogrodu czy w pole zawlecze się choroba lub szkodnik, ponieważ są jednym z ogniw lub dodatkowym pośredniczącym żywicielem.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki